Sztuka dłuższa niż życie. Wystawa prac Krystyny Głowniak

ks. Rafał Pastwa

publikacja 21.01.2022 10:38

Otwarto wystawę prac Krystyny Głowniak zatytułowaną "Ars Longa Vita Brevis" w Collegium Norwidianum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przy Al. Racławickich 14.

Sztuka dłuższa niż życie. Wystawa prac Krystyny Głowniak K. Głowniak dotyka w swoich pracach problematyki związanej z życiem miasta, architekturą i przyrodą. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Sztuka dłuższa niż życie. Wystawa prac Krystyny Głowniak   Wystawa prac jest prezentowana w holu Collegium Norwidianum KUL. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Tematyka prac namalowanych techniką olejną dotyczy przede wszystkim architektury sakralnej, pejzaży, ale także twórczości wybitnego futurologa i pisarza Stanisława Lema. Autorka prac dostrzega piękno i wagę zarówno wytworów człowieka, jak i działa przyrody. Podkreśla także, do czego nawiązuje tytuł wystawy, że sztuka przypomina o przemijaniu człowieka, ale też upamiętnia jego dokonania. Potwierdzeniem tego spojrzenia jest bogata kolekcja obrazów udostępnionych w holu budynku. W otwarciu wystawy uczestniczyła prorektor KUL prof. Beata Piskorska oraz zaproszeni goście. Wystawa jest dostępna dla publiczności w godzinach otwarcia budynku.

Krystyna Głowniak jest absolwentką filologii polskiej na UMCS, historii sztuki na KUL i studiów podyplomowych na Akademii Sztuki im. Jana Matejki. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i uniwersyteckich, m.in. w Hamburgu, Innsbrucku, Amsterdamie, Ułat Bator. Debiutowała wystawą prac w galerii Mitzi w Kopenhadze w 1984 r.