Ogłoszono laureatów ogólnopolskiego konkursu "Ludzie Kresów: opowieści nieznane"

rp

publikacja 29.01.2022 13:43

Uroczystość wręczenia nagród miała miejsce w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w oddziale Muzeum Narodowego w Lublinie.

Ogłoszono laureatów ogólnopolskiego konkursu "Ludzie Kresów: opowieści nieznane" Wśród laureatek konkursu znalazła się Magdalena Chmiest. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Ogłoszono laureatów ogólnopolskiego konkursu "Ludzie Kresów: opowieści nieznane"

Konkurs odbył się w ramach akcji „Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych”. Uroczystość odbyła się w sobotę 29 stycznia w Pałacu Lubomirskich w siedzibie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

W wydarzeniu uczestniczyli młodzi twórcy z całej Polski, którzy przy okazji prac nad projektami artystycznymi odkrywali historie rodzinne. Podczas wydarzenia ogłoszono laureatów w kategorii prac plastycznych i prac cyfrowych, a także w poszczególnych kategoriach wiekowych. Pierwsze miejsce zajęli: Kinga Jezusek, Kinga Orlińska, Mikołaj Wołosz, Bartosz Popławski, Amelia Przybylska, Szymon Kurdziel, Estera Rzeźnik, Łucja Rzeźnik, Tymoteusz Wolski, Malwina Frasiuk, Rozalia Markowicz, Lena Pietras, Nina Sawa, Magdalena Chmiest, Maja Grochowiak, Michał Szymaniak. Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali pamiątkowy dyplom oraz upominki.

Ci, którzy nie dotarli na wręczenie nagród z powodu sytuacji epidemicznej, otrzymają nagrody pocztą. Podczas wydarzenia była możliwość oglądania wystawy nagrodzonych i wyróżnionych prac plastycznych. Niektóre, zgodnie z zapowiedzią kierownictwa placówki, znajdą się w przyszłości na wystawie stałej.

Jak podkreślają organizatorzy, zadanie konkursowe polegało na odnalezieniu w swoim otoczeniu osób pochodzących z Kresów, poznaniu ich złożonych losów, a następnie przedstawieniu historii ich życia na Kresach oraz migracji w formie pracy plastycznej lub cyfrowej pracy wizualnej. 

- Konkurs pozwolił uczestnikom zainteresować się zarówno w historią Polski, jak i ich bliskimi, rozbudził kreatywność oraz uświadomił rolę międzypokoleniowej wymiany informacji - akcentują organizatorzy.

- W ciągu kilku miesięcy zostało zgłoszonych 130 prac w różnych kategoriach wizualnych i wiekowych. Decyzją jury nagrodzono 32 osoby oraz wyróżniono 22 uczestników. W uroczystej gali wręczenia nagród do Lublina przyjechali laureaci i laureatki z całego kraju - podkreśla Monika Chodzińska z Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie. Nagrody ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutowi Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.