W Lublinie powstają zdjęcia do międzynarodowego filmu "Przysięga Ireny"

rp

publikacja 12.04.2022 17:53

Podstawą dla polsko-amerykańsko-kanadyjskiej produkcji jest prawdziwa historia Polki. Za scenariusz odpowiada wielokrotny zdobywca Oscara.

W Lublinie powstają zdjęcia do międzynarodowego filmu "Przysięga Ireny" Podczas kręcenia zdjęć na Starym Mieście w Lublinie. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Zdjęcia powstają m.in. na Starym Mieście w Lublinie. Podstawę fabuły stanowi prawdziwa historia Ireny Gut, Polki odznaczonej w 1982 r. medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Za pośrednictwem Dana Gordona i jego sztuki "Irena’s Vow" jej historia trafiła na Broadway i odniosła poważny sukces. Warto podkreślić, że Gordon ma na swoim koncie m.in. cztery Oscary.

- Prawdopodobnie było to 25 lat temu, gdy wracałem autem do domu w Los Angeles i słuchałem audycji radiowej. Wtedy usłyszałem kobietę, która nazywała się Irena Gut-Opdyke, opowiadającą swoją historię. Gdy wróciłem do domu, nie wysiadłem z samochodu przez kolejne półtora godziny. Wciąż jej słuchałem. Następnego dnia zadzwoniłem do stacji radiowej, przedstawiłem się i poprosiłem o kontakt telefoniczny do Ireny, bo jestem zainteresowany zrobieniem filmu o niej. Następnego dnia otrzymałem telefon, koło jedenastej usłyszałem piękny głos. To początek mojej znajomości z Ireną, która stała się dla mnie z czasem drugą matką - podkreślał D. Gordon.

W Lublinie powstają zdjęcia do międzynarodowego filmu "Przysięga Ireny"

Za reżyserię filmu odpowiada Louise Archambault. Rolę Ireny gra kanadyjska aktorka Sophie Nélisee. Główna rola męska przypadła Maciejowi Nawrockiemu, który gra psychopatycznego oficera niemieckiego.

- Gdy przeczytałam scenariusz, zachwyciłam się jej postacią. Rozmawiałam wiele z reżyserem na temat Ireny, czytałam wiele na jej temat - mówiła podczas konferencji prasowej S. Nélisee. - To zdecydowanie wymagająca rola, to dla mnie zaszczyt - dodała w nawiązaniu do niewiarygodnej historii Ireny.

Światowa premiera filmu będzie w przyszłym roku. Obraz będzie dystrybuowany niemal na całym świecie. Miasto Lublin wsparło produkcję kwotą 120 tys. zł. Zdjęcia do filmu powstają również w Muzeum Wsi Lubelskiej.