Jak maj, to wiosna organowa

jj

publikacja 06.05.2022 16:02

Po raz trzeci w lubelskiej archikatedrze w maju rozbrzmiewa muzyka organowa. Wszystko w ramach Lubelskiej Wiosny Organowej.

Stanisław Maryjewski jako akompaniator współpracuje na stałe z wieloma solistami i zespołami. Stanisław Maryjewski jako akompaniator współpracuje na stałe z wieloma solistami i zespołami.
archiwum prywatne

Inicjatorem projektu muzycznego, jest główny organista archikatedry w Lublinie Stanisław Maryjewski.

Chodzi o to, jak przekonuje, by zaprezentować wspaniałe możliwości brzmieniowe instrumentu znajdującego się w lubelskiej archikatedrze.

Organy przeszyły generalny remont w latach 2018–2020. Renowację przeprowadził Krzysztof Deszczak – lubelski organmistrz z pasji i wykształcenia, wykonawca kilku udanych remontów instrumentów w lubelskich kościołach, m.in. w parafii św. Michała Archanioła, Nawrócenia św. Pawła czy pojezuickiego kościoła św. Piotra Apostoła. 

15 maja wystąpi Józef Kotowicz z Białegostoku. To znany polski koncertujący organista i organizator życia muzycznego na Podlasiu. Wykona program, zaczynając od Bacha, a kończąc na oryginalnych kompozycjach szwedzkiego współczesnego organisty Stefana Lindblada.

22 maja zagra prof. Roman Perucki z Gdańska - obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich koncertujących organistów w kraju i za granicą.  Jego występy cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony publiczności, ze względu na indywidualnie dobierany repertuar do każdego koncertu i instrumentu. W programie m.in. Bach, Mendelssohn, Surzyński i  kompozycja Zygmunta Kruczka, polskiego kompozytora i organisty mieszkającego za granicą.

29 maja na koncercie finałowym wystąpi chór Stella Maris z parafii pw. bł. bpa Władysława Gorala z Lublina. Dyrygentem jest Barbara Cedrowska, a przy organach zasiądzie Stanisław Maryjewski. Zostaną wykonane utwory na chór a capella, ale także z towarzyszeniem organów, m.in. fragmenty Missa Brevis lubelskiej kompozytorki Elżbiety Rakowskiej. Na zakończenie wybrzmi Sonata c-moll Juliusa Reubke inspirowana tekstem psalmu 94. Artyści chcieliby szczególnie dedykować ten utwór pamięci poległych w czasie wojny na Ukrainie.

Wszystkie koncerty rozpoczynają się o 20:00. Wstęp jest wolny. Koncerty będą również transmitowane na żywo na kanale YouTube archikatedry lubelskiej. Po koncertach będzie możliwość nabycia płyt artystów, a także płyty nagranej na organach archikatedry.