Artyści nieprzetartego szlaku

ag

publikacja 26.05.2022 12:01

Największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkania teatralne z udziałem niepełnosprawnych artystów z Polski i świata odbywają się w Lublinie na scenie Teatru Muzycznego.

Spektakl o dobrej zabawie przygotowany przez ośrodek z Matczyna. Spektakl o dobrej zabawie przygotowany przez ośrodek z Matczyna.
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Festiwal realizowany jest już po raz 32. jako finał całorocznego cyklu wydarzeń artystycznych Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku. Spotkania Teatralne są niezwykłą okazją do zadbania o relacje, dzięki byciu razem, wspólnej zabawie, możliwości wymiany doświadczeń i rozwoju, a wszystko w przyjacielskiej i twórczej atmosferze.

Program tegorocznych Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku prezentuje różnorodny repertuar, od wzruszających spektakli dziecięcych poprzez takie, które poruszają tematy egzystencjalne i ważne dla każdego człowieka, ale także pokazy wideo profesjonalnych teatrów z zagranicy (Wielka Brytania, Hiszpania, Stany Zjednoczone). Cały festiwal tłumaczony jest na polski język migowy. Animacje, zabawy oraz opisy spektakli są tłumaczone na język ukraiński.

- Po niepewności i trudnościach związanych z pandemią, w tym roku udaje nam się wrócić do realizacji pełnego cyklu Nieprzetartego Szlaku oraz Spotkań Teatralnych w pełnym wymiarze. Mając na uwadze trudny czas dla naszych międzynarodowych partnerów szczególnie zapraszamy i zwracamy uwagę na uczestników i publiczność z Ukrainy - mówi Michał Stanowski, koordynator Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku.

Jeśli się dobrze przyjrzeć, można powiedzieć, że każdy nie jest do końca sprawny we wszystkim. Jeden nie potrafi grać na żadnym instrumencie, ktoś ma problemy z matematyką, inny z polskim, jeszcze inny nie jest w stanie wykonać ćwiczeń gimnastycznych lub nie potrafi prowadzić samochodu. Można by tak wyliczać długo. Nie chodzi jednak o to, kto czego nie potrafi czy nie może, ale o to, by w tych swoich niepełnosprawnościach żyć najlepiej, jak się da. - Ci, którzy borykają się z niepełnosprawnością ruchową czy umysłową, mają w wielu dziedzinach inne zadania i możliwości niż ludzie bez takich ograniczeń - zapewnia Michał Stanowski.

Nie zawsze jednak są w stanie sami je odkryć i rozwinąć. Jedną z form, która to ułatwia, jest arteterapia, czyli terapia przez sztukę, w tym m.in. przez teatr. Ośrodek teatroterapii w Lublinie jest jednym z najprężniej działających w Polsce.