Muzeum Józefa Czechowicza zaprasza na spotkanie z prof. Pawłem Śpiewakiem

rp /mc

publikacja 05.07.2022 18:37

Głównym motywem spotkania będzie książka P. Śpiewaka, poświęcona pierwszej księdze Biblii.

Muzeum Józefa Czechowicza zaprasza na spotkanie z prof. Pawłem Śpiewakiem W centrum spotkania będą rozmowy z matką profesora oraz tematyka związana z pierwszą księgą biblijną. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Spotkanie autorskie z prof. Pawłem Śpiewakiem odbędzie się w Muzeum Józefa Czechowicza na Starym Mieście w Lublinie w środę 6 lipca o godz. 18.

- Szczególną uwagę zwrócimy na książkę „Księga nad księgami. Midrasze”. W czerwcu 2022 r. ukazało się drugie uzupełnione wydanie tej publikacji, zawierającej rozważania na temat pierwszej księgi Biblii, a zarazem pierwszej księgi Tory. Bohater spotkania - syn Anny Kamieńskiej i Jana Śpiewaka -  opowie także o atmosferze domu rodzinnego, w którym „wiersze były podstawowym językiem mowy”. Ponadto wspomni o swojej ulubionej powieści Kamieńskiej dla dzieci „W Nieparyżu i gdzie indziej”, która już niebawem ukaże się w formie audiobooka - informuje zespół Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie

Podczas spotkania, jak zapewniają organizatorzy, nie zabraknie refleksji autora „Księgi nad Księgami. Midrasze” poświęconych wspomnieniom wspólnych rozmów z matką na temat Biblii oraz tęsknoty za przerwanym dialogiem. Jak zapewnia P. Śpiewak: „Wszystko, co robię dziś, jest jakąś kontynuacją tych rozmów, poszukiwaniem narzędzi do zrozumienia Biblii, których wtedy nie mieliśmy”.

Paweł Śpiewak jest socjologiem, historykiem idei oraz publicystą. 2013 r. otrzymał Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera w kategorii „Pisarstwo religijne lub filozoficzne” za całokształt twórczości.