Armia Krajowa na Lubelszczyźnie. Wystawa

ag

publikacja 15.09.2022 12:19

W 2022 roku mija dokładnie 80 lat od założenia Armii Krajowej - największej konspiracyjnej organizacji wojskowej na świecie. Wystawa "Armia Krajowa na Lubelszczyźnie. Historia Ludzie Dziedzictwo" przypomina historię sprzed lat.

Otwarcie wystawy na dziedzińcu Archiwum Państwowego. Otwarcie wystawy na dziedzińcu Archiwum Państwowego.
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

W historyczną podróż zabiera ciekawych Archiwum Państwowe w Lublinie, które wystawę przygotowało.

W 2022 r. mija dokładnie 80 lat od założenia największej konspiracyjnej organizacji wojskowej na świecie. Armia Krajowa, powstała z przekształcenia Związku Walki Zbrojnej. ZWZ w ciągu dwóch lat istnienia zgromadził ogromną rzeszę członków, wobec czego niezbędna była reorganizacja jego struktur. W ramy Armii Krajowej starano się włączyć również inne konspiracyjne organizacje wojskowe, jak Bataliony Chłopskie czy Narodową Organizację Wojskową. Z różnym skutkiem podejmowano liczne próby scaleniowe, ale bez względu na ich efekt końcowy Armia Krajowa cieszyła się ogromną estymą wśród polskiego społeczeństwa i bardzo chętnie wstępowano w jej szeregi.

- W ramach Armii Krajowej funkcjonowało wiele komórek odpowiedzialnych za różnorodne zadania. Oprócz przeprowadzania akcji partyzanckich i działań operacyjnych, właściwe struktury odpowiadały za informację i propagandę, działalność wywiadowczą i kontrwywiadowczą, zapewnianie bezpieczeństwa i porządku, eliminację wrogów i zdrajców, przeprowadzanie dywersji i sabotażu, łączność i komunikację, zapewnienie wyposażenia oraz wiele innych zadań, kluczowych dla funkcjonowania całej organizacji - wyjaśnia dr Bartosz Staręgowski z Archiwum Państwowego w Lublinie.

Wystawę „Armia Krajowa na Lubelszczyźnie. Historia Ludzie Dziedzictwo” można oglądać na dziedzińcu Archiwum Państwowego, składa się ona z 20, na których zaprezentowano najistotniejsze zagadnienia dotyczące lubelskiej Armii Krajowej, w tym powstanie Komendy Okręgu na Lubelszczyźnie oraz jej struktury organizacyjne, wyekwipowanie, szkolenia, organizację działań w terenie, sylwetki jej członków i dowódców, działania zbrojne przeciwko nieprzyjacielowi, działalność wywiadowczą i kontrwywiadowczą, zwalczanie wroga zewnętrznego oraz upamiętnienie działań i ludzi związanych z Armią Krajową po wojnie i w czasach obecnych.

- Materiały na wystawie pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego w Lublinie, począwszy od maszynopisów i rękopisów, przez odręcznie rysowane szkice i mapy, plany, publikacje, broszury, pocztówki, plakaty, fotografie, na medalach i innych materiałach związanych z AK skończywszy. Najwięcej obiektów pochodzi z zespołu „Związek Walki Zbrojnej - Armia Krajowa Okręg Lublin” oraz „Zbiory, relacje i wspomnienia dotyczące wojny i okupacji 1939-1944” wyjaśnia Bartosz Staręgowski.

Przygotowując ekspozycję wykorzystano również archiwalia pochodzące z prywatnej spuścizny Mikołaja Spóza oraz ze zbiorów Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Terenowy w Lublinie, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Międzyrzecu Podlaskim i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Kraśniku.

Autorem wystawy oraz jej opracowania graficznego jest dr Bartosz Staręgowski. Kwerendę źródłową wykonali: Aneta Kowalczyk, Joanna Kowalik-Bylicka, Bartosz Staręgowski, Katarzyna Szczepańska i Katarzyna Ślusarska.