Ks. Mieczysław Puzewicz laureatem Angelusa Lubelskiego za całokształt dokonań

jj

publikacja 06.10.2022 08:31

Nagroda "Angelusa" wskazuje ludzi o niezwykłych anielskich osobowościach, dla których inspiracją jest humanizm i ewangeliczna koncepcja człowieka. Skrzydlate statuetki wręczono po raz 17.

Ks. Mietek Puzewicz od wielu lat pomaga ludziom wykluczonym, biednym, uchodźcom. Ks. Mietek Puzewicz od wielu lat pomaga ludziom wykluczonym, biednym, uchodźcom.
jj

Każdorazowo "Angelusa Lubelskiego" przyznaje specjalna kapituła. Nagroda ma promować „ludzi i postawy, które są zarazem znakiem sprzeciwu i nadziei. Otrzymują ją ci, którzy żyją dla innych. Niosą pomoc i radość słabszym. Swoją postawą przywracają nadzieję i szacunek dla każdego człowieka".

Angelus, którego  otrzymują wyróżnieni, to rzeźbiona i pozłacana statuetka przedstawiająca uskrzydloną postać nachylonego człowieka, zaprojektowana przez Andrzeja Widelskiego. 

Nagroda jest przyznawana w 7 kategoriach: Angelus służby publicznej, kultury medialnej, miłosierdzia, animacji życia kulturalnego, dobroczynności, artystyczny i za dzieło życia.

W kategorii Angelus artystyczny w tym roku nagrodę otrzymała Dorota Nowakowska. Angelus animacji życia kulturalnego trafił do Maksa Skrzeczkowskiego. 

Angelusa za całokształt dokonań (za dzieło życia) otrzymał ks. Mieczysław Puzewicz, Angelusa miłosierdzia dostali Ewa i Janusz Waszkiewiczowie a dobroczynności Irena Hochman i Tadeusz Mysłowski. Angelusem służby publicznej wyróżniona została Jarosława Szewczuk. Angelus kultury medialnej trafił do Pawła Bobołowicza. 

Wśród dotychczasowych laureatów Angelusa są wybitni i cenieni myśliciele oraz uczeni, ludzie kultury i sztuki, świata mediów i literatury, aktywiści i społecznicy, zaangażowani w pomoc wykluczonym i pokrzywdzonym, reprezentujący organizacje pozarządowe, ale i działający indywidualnie.

Nagrodę otrzymali m.in.: kard. Paul Poupard, Andrzej Nikodemowicz, Wojciech Kilar, Andrzej Pierzchała, Piotr Dudziak, ks. Andrzej Szostek oraz ks. Ryszard Tujak.

Pomysł wyróżnienia zrodził się w środowisku ludzi kultury i dawnego duszpasterstwa środowisk twórczych. Pierwsza gala wręczenia statuetek i dyplomów odbyła się 15 stycznia 2006 r.