Msza św. inaugurująca rok akademicki na KUL

ks. Rafał Pastwa

publikacja 16.10.2022 10:32

Abp Pierbattista Pizzaballa: Należy złączyć w jedno myślenie z naszą postawą.

Msza św. inaugurująca rok akademicki na KUL Wielki Kanclerz KUL powitał zebranych na Eucharystii inaugurującej nowy rok akademicki 2022/2023. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Msza św. inaugurująca rok akademicki na KUL   Homilię wygłosił abp Pierbattista Pizzaballa. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

W niedzielę 16 października Mszą św. w kościele akademickim wspólnota Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zainaugurowała kolejny rok akademicki. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa OFM. Zebranych na Eucharystii przywitał abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i Wielki Kanclerz KUL. Zwrócił uwagę, że to kolejny rok akademicki na katolickiej uczelni, że to szansa na zdobywanie wiedzy. Odniósł się również do perspektywy zabiegania o pokój i budowanie wspólnoty. Przy ołtarzu modlili się również abp Wojciech Polak, prymas Polski i biskupi pomocniczy archidiecezji lubelskiej, kapłani będący pracownikami naukowymi uniwersytetu, wykładowcy, pracownicy administracyjni i studenci oraz kolegium rektorskie, dziekani, a także dyrektorzy instytutów. Ważną częścią liturgii był śpiew chóru akademickiego.

W homilii abp Pierbattista Pizzaballa skoncentrował się na rozważaniu perykopy Ewangelii o nieustępliwej wdowie i znaczeniu modlitwy w życiu chrześcijan. Podkreślił, że skoro niesprawiedliwy sędzia z przypowieści wziął w opiekę ubogą wdowę, która szukała sprawiedliwości, to wiele bardziej w opiekę swoich wybranych weźmie Bóg. Mówił również o wytrwałości na modlitwie, która powinna być nieustanna w życiu katolików. – Modlitwa, o której mówi Jezus to życiowa postawa. Modlitwa to sposób życia – mówił abp P. Pizzaballa. Wyjaśnił również, że modlitwa nie jest po to, aby coś otrzymać. – Celem modlitwy jest trwać z Bogiem przez życie – podkreślał.

Odnosząc się do życia uniwersyteckiego zwrócił uwagę, że postawa modlitwy otwiera nowe perspektywy w życiu. Stąd tak istotne jest przygotowywanie na uniwersytecie katolickim ludzi do różnych profesji w duchu katolickim. – Nasza postawa powinna być oparta relacjach z Bogiem w Chrystusie. Należy złączyć w jedno myślenie z naszą postawą. Modlitwa pozwala na to. Wspaniały profesor to ten, który jest świadkiem – podkreślał patriarcha. Zauważył, że wiary nie można mierzyć liczbami ani siłą, jedynie świadectwem życia. – Modlitwa to sposób życia, nasz sposób życia w społeczeństwie – podsumował.