Wyzwania i nadzieje uniwersytetu

rp

publikacja 16.10.2022 15:35

Druga część inauguracji nowego roku akademickiego KUL miała miejsce w auli kard. Stefana Wyszyńskiego.

Wyzwania i nadzieje uniwersytetu Na KUL zainaugurowano nowy rok akademicki. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Wyzwania i nadzieje uniwersytetu Uroczystość zgromadziła rektorów i prorektorów uniwersytetów w Polsce, duchowieństwo z prymasem Polski i sekretarzem generalnym KEP, parlamentarzystów, ministrów oraz profesorów i pracowników naukowych i administracyjnych katolickiego uniwersytetu. Nie zabrakło studentów, w tym pierwszego roku, którzy złożyli ślubowanie. Studia na pierwszym roku w roku akademickim 2022/2023 rozpoczęło 3100 żaków. Podczas inauguracji wręczono odznaczenia państwowe i nagrody uniwersyteckie.

Uczestników wydarzenia powitał ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL. Podkreślił, że tym, co wyróżnia uniwersytet katolicki od innych uczelni, jest duchowy aspekt kształcenia, którego owocem jest dojrzała postawa ludzka i chrześcijańska. Do takiej postawy przygotowuje rzetelna praca intelektualna połączona z głębokim przeżywaniem doświadczenia wiary. Jego zdaniem absolwent KUL to człowiek zintegrowany i mądry, a nie jedynie wykształcony, potrafiący jednocześnie uzasadnić swoją wiarę. Jak podkreślił, refleksja intelektualna powinna iść w parze z głębokim przeżywaniem wiary. Dotyczy to nie tylko studentów i profesorów teologii, ale także w obszarze humanistyki.– Jesteśmy przekonani, że istnieje prawda absolutna – podkreślił, nawiązując do misji prowadzenia dydaktyki i badań naukowych. Zwrócił uwagę na wysokie wyniki ewaluacji uniwersytetu. Podkreślił, że jest on bliski uzyskania statutu uczelni badawczej.

List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał Dariusz Dudek, doradca prezydenta RP. W piśmie skierowanym do społeczności uniwersyteckiej prezydent odwołał się do dziedzictwa historycznego i kulturowego KUL. Podkreślił, że katolicki uniwersytet w Lublinie należy do najstarszych w Polsce i jest rówieśnikiem Polski, która w 1918 odzyskała niepodległość. Prezydent zwrócił uwagę na rolę jaka uniwersytet katolicki ma do odegrania współcześnie. Akcentował, że niezwykle istotne są konwersatoria, seminaria i debaty, gdyż bezpośredni kontakt i relacje sprzyjają rozwojowi i budowaniu wspólnoty.

Piotr Bromber, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia w kontekście rozwoju medycyny i kierunku lekarskiego na KUL podkreślił znaczenie podnoszenia poziomu komunikowania w medycynie, a także sposobu zarządzania. Te czynniki jego zdaniem pomagają podejmować pogłębioną refleksje nad człowiekiem i jego kondycją. Sprzyjają także dobremu wykorzystaniu środków na rozwój medycyny i opieki zdrowia. Przekazał również czek od ministra zdrowia w wysokości 40 mln zł.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, w swoim wystąpieniu podkreślił, że w nowy rok akademicki środowiska uniwersyteckie wkraczają pełne nadziei, ale i ze świadomością, że będzie to trudny czas. Miał na myśli konflikt za wschodnią granicą i konsekwencje trwającej wojny. - Ale jest też wiele oznak nadziei, a podstawą są sukcesy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. To jest dowód na to, że ta uczelnia wzrasta intelektualnie i moralnie. I tego gratuluję – mówił P. Czarnek. Zwrócił uwagę, że są tu wiodące w Polsce kierunki, stąd decyzja o powołaniu nowych dyscyplin, takich jak nauki biblijne i nauki o rodzinie. Przypomniał również genezę dofinansowania inicjatyw podejmowanych na KUL, o które wnioskowano jeszcze w poprzedniej kadencji, a także inwestycje związane z rozwojem kierunku lekarskiego.

Wykład inauguracyjny, poświęcony idei pielgrzymowania człowieka i pielgrzymowania do Ziemi Świętej, wygłosił abp Pierbattista Pizzaballa OFM, łaciński patriarcha Jerozolimy. Zwrócił uwagę, że pielgrzymowanie wyrasta z głębokiej potrzeby człowieka, który od zarania dziejów szukał miejsc uznawane za mosty łączące niebo z ziemią. Przywołał również osobę Odyseusza i Abrahama, wskazując, że jeden z nich wędrował do miejsca, które znał, a drugi szedł w nieznane, do ziemi, którą miał wskazać Bóg. Prawdziwe rozumienie pielgrzymowania nie oznacza konkretnego miejsca, ale miejsce w którym jest obecny Bóg.

Z kolei abp Stanisław Budzik, Wielki kanclerz KUL odwołał się w swoim wystąpieniu m.in. do słów Jana Pawła II wypowiedzianych na KUL przed laty, w których wzywał, by uniwersytet służył prawdzie. Życzył studentom, aby radowali się młodością i możliwością zdobywania wiedzy.