Lubelski Festiwal Nauki doceniony i wyróżniony

rp, ad

publikacja 22.12.2022 15:17

Lubelski Festiwal Nauki został laureatem 18. edycji konkursu Popularyzator Nauki w kategorii "zespół".

Lubelski Festiwal Nauki doceniony i wyróżniony Zadaniem festiwalu jest rozbudzanie ciekawości poznawczej i rozwijanie zainteresowania nauką wśród dzieci i wśród dorosłych. LFN /KUL

W uzasadnieniu zwrócono uwagę, że Lubelski Festiwal Nauki to największa cykliczna impreza upowszechniająca naukę w Lublinie, w województwie lubelskim i w regionach ościennych, ze względu na liczbę uczestników.

Festiwal współtworzą lubelskie uniwersytety. Dlatego statuetka dotarła także na KUL. - To kolejny dowód, że nasze działania i współpraca z lubelskimi uniwersytetami w organizacji i realizacji Lubelskiego Festiwalu Nauki ma głęboki sens i znaczenie - mówi dr Anna Dutkowska, koordynator festiwalu z ramienia KUL. Jak podkreśla, podziękowania i ogromne gratulacje należą się wszystkim, którzy kiedykolwiek byli zaangażowani w festiwal, zarówno pracownikom naukowo-dydaktycznym, doktorantom, studentom, pracownikom administracyjnym i obsługi oraz koordynatorom wydziałowym, uczelnianym i władzom uniwersytetu. - Festiwal to radosne święto nauki dzięki wysiłkowi tak wielu osób oraz ich pasji - podkreśla.

W 2023 r. głównym organizatorem Lubelskiego Festiwalu Nauki będzie Katolicki Uniwersytet Lubelski. - Z niegasnącym entuzjazmem przygotowujemy dla wszystkich uczestników mnóstwo niespodzianek, w których będzie można wziąć udział już we wrześniu - podsumowuje A. Dutkowska.

Geneza festiwalu nauki w Lublinie sięga 2001 r. i działań UMCS. Oficjalny początek LFN przypada na wrzesień 2004 r., kiedy wszystkie lubelskie uczelnie publiczne zaangażowały się w organizację wydarzenia. Zadaniem festiwalu jest rozbudzanie ciekawości poznawczej i rozwijanie zainteresowania nauką wśród dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez prezentację projektów realizowanych na uczelniach, w instytucjach naukowo-badawczych i publicznych, a także integracja i współpraca społeczności lokalnej ze środowiskiem naukowym i twórczym Lubelszczyzny.