Zakończyła się Ekstremalna Droga Krzyżowa

ag

publikacja 17.03.2023 12:54

W piątek 17 marca pątnicy rozważali Drogę Krzyżową łącząc modlitwę i wysiłek fizyczny. Wieczorem po Mszy św. w katedrze wiele osób wyruszyło na niecodzienne rozważanie męki Jezusa.

Zakończyła się Ekstremalna Droga Krzyżowa Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się w Lublinie po raz 9. Piotr Michalski

W tym roku w po raz dziewiąty odbyła się w Lublinie Ekstremalna Droga Krzyżowa. Przygotowania trasy i propagowania idei Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Lublinie podjęło się Duszpasterstwo Pielgrzymka Lubelska wraz z ks. Mirosławem Ładniakiem, głównym przewodnikiem Lubelskiej Pielgrzymki na Jasną Górę oraz grupa świeckich osób, którzy wspólnie stworzyli lubelski rejon EDK.

Ta niecodzienna modlitwa rozpoczęła się Mszą św. w archikatedrze 17 marca o godz. 19.00

Organizatorzy zaprosili do wyboru jednej z proponowanych tras, które przebiegały niejednokrotnie ścieżkami lub drogami gruntowymi lub traktami leśnymi z dala od siedzib ludzkich. Proszono też o wybranie trasy zgodnie ze swoimi możliwościami fizycznymi.

TRASY

1. Niebieska  - św. Faustyny Kowalskiej - o długości ok 30 km prowadzi z Lublina wkoło Zalewu Zemborzyckiego i kończy się w bazylice ojców dominikanów na Starym Mieście.

2. Pomarańczowa - bł. Karoliny Kózkówny - o długości ok. 33 km z Lublina doliną Ciemięgi do bazyliki ojców dominikanów na Starym Mieście. 

3. Żółta - św. Jana Pawła II - o długości ok 43 km zaczyna się w Lublinie, a kończy w Wąwolnicy przy sanktuarium MB Kębelskiej.

4. Czerwona - bł. Stefana Wyszyńskiego - o długości ok 46 km zaczyna się w Lublinie, a kończy w Wąwolnicy przy sanktuarium MB Kębelskiej.

5. Fioletowa - bł. Władysława Gorala - o długości ok 41 km zaczyna się w Lublinie, a kończy w Wąwolnicy przy sanktuarium MB Kębelskiej.

6. Czarna - bł. Piotra Jerzego Frassatiego - o długości ok 51 km zaczyna się w Lublinie, a kończy w Wąwolnicy przy sanktuarium MB Kębelskiej. Jest to trasa tzw samotna, nie będzie na niej żadnych dodatkowych oznakowań ani wolontariuszy z patroli medycznych.

7. Brązowa - bł. o. Józefa Mazurka - o długości ok 40 km zaczyna się w Lublinie, a kończy w bazylice św. Anny w Lubartowie, prowadząc przez Lasy Kozłowieckie.

8. Zielona - sługi Bożego Franciszka Blachnickeigo - o długości ok 42 km zaczyna się w Lublinie, a kończy w bazylice św. Anny w Lubartowie, biegnąc doliną Wieprza.

9. Żółto-niebieska - św. Jakuba Apostoła Starszego - o długości ok 44 km zaczyna się w Lublinie, prowadzi szlakiem św. Jakuba Apostoła do kościoła pw. św. Jakuba w Głusku. Jest to druga trasa tzw. samotna, nie będzie na niej żadnych dodatkowych oznakowań ani wolontariuszy z patroli medycznych.

Dla uczestników EDK, którzy wcześniej się zgłosili zostały przygotowane pakiety, w skład których wchodziły rozważania Drogi Krzyżowej edycji EDK 2023 oraz opaski odblaskowe. 
Zachęcano, aby na Ekstremalną Drogę Krzyżową zabrać przygotowany przez siebie drewniany krzyż (np. brzozowy).