Współodczuwanie - głębokie zaangażowanie na rzecz przyrody

rp

publikacja 21.05.2023 09:33

Na Lubelszczyźnie jest 17 parków krajobrazowych, na 125 w całym kraju. Oznacza to, że mamy największą ich liczbę ze wszystkich województw.

Współodczuwanie - głębokie zaangażowanie na rzecz przyrody Krzysztof Wojciechowski, Alicja Sulima i Kamil Taras z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Współodczuwanie - głębokie zaangażowanie na rzecz przyrody

Chrześcijanie, jak podkreśla encyklika Laudato si’ są powołani do „zaakceptowania świata jako sakramentu komunii, jako sposobu współodczuwania z Bogiem i bliźnim w skali globalnej”. Oznacza to „pokorne przekonanie, że to, co Boskie, i to, co ludzkie, spotyka się w najdrobniejszych szczegółach zawartych w niepodzielnej szacie stworzenia Bożego, aż do ostatniego ziarna pyłu naszej planety”. Dlatego należy doceniać wszelkie inicjatywy, które służą edukacji ekologicznej oraz wrażliwości na świat przyrody. Przez trzy dni, od 19 do 21 maja, w Ogrodzie Saskim w Lublinie trwa II Festiwal Przyrody. Jego organizatorem jest Fundacja dla Przyrody, przy wsparciu urzędu miasta, urzędu marszałkowskiego oraz m.in. Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych czy Poleskiego Parku Narodowego i Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Podczas festiwalu zorganizowano warsztaty przyrodniczo-filmowe, spotkania ze znanymi pasjonatami natury, opowieści, wystawy i spacery przyrodnicze, a także koncert „Na strunach przyrody”, połączony z pokazem fotografii przyrody. Wydarzenie zorganizowane w Ogrodzie Saskim jest niepowtarzalną okazją do odkrywania niezwykłej roli przyrody w sercu miasta.

- Festiwal zrodził się z naszych pasji, osób z wykształceniem kierunkowym, pasjonaci przyrody. Brakowało nam wydarzenia, podczas którego moglibyśmy przedstawić innych ludzi zajmujących się przez dekady tematyką przyrodniczą, którzy mają ogromną wiedzę i potrafią ją przekazać. Stąd celem festiwalu jest zarażanie pasją do przyrody, zarówno dzieci jak i dorosłych. Mamy nadzieję, że osoby tu obecne poznają bogactwo naszej rodzimej przyrody i poznają sposoby, aby ją chronić - mówi Adam Lesiuk z Fundacji Dla Przyrody.

Krzysztof Wojciechowski z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych mówił o przyrodzie na Wschodzie. - Przyroda nie uznaje granic administracyjnych, na Wschodzie jest mniej przez ludzi wyeksploatowana, jest większa różnorodność. Niestety we wschodniej Ukrainie jest ona bardzo niszczona. Jeżeli popatrzymy na mapę wschodniej Polski zauważymy różnorodność rozmieszczenia gatunków, to nasz atut. Przyroda może nam dać miejsca pracy, sprzyja naszemu zdrowiu, ostatnio jest popularna ornitoterapia, lasoterapia, każdy, kto raz tego doświadczył wie jaka to wartość. Ponadto na Lubelszczyźnie jest 17 parków krajobrazowych na 125 w całym kraju. Oznacza to, że mamy największą ich liczbę ze wszystkich województw. To także najbardziej różnorodny obszar w kraju, poza górami i morzem mamy wszystko - podkreśla Krzysztof Wojciechowski.