Centralna procesja Bożego Ciała w archidiecezji lubelskiej

rp

publikacja 08.06.2023 11:45

Pod przewodnictwem abp Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego wierni publicznie wyznawali wiarę.

Centralna procesja Bożego Ciała w archidiecezji lubelskiej Centralna procesja Bożego Ciała w archidiecezji lubelskiej. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej metropolita lubelski sprawował Mszę św. na placu przed archikatedrą. Następnie przewodniczył procesji eucharystycznej.

Na wstępie liturgii abp Budzik podkreślił, że z Eucharystii pada światło na nasze ciemne drogi, światło, które buduje jedność i miłość. Dlatego powinniśmy okazywać wdzięczność za to, że Chrystus stał się człowiekiem, że dał za nas swoje Ciało, że przychodzi do naszych ludzkich spraw i serc.

Metropolita podkreślał, że Eucharystia jest przede wszystkim ofiarą, ale i ucztą. Sprawowanie ofiary Eucharystycznej jest najściślejszym zjednoczeniem z Panem poprzez Komunię świętą. - Eucharystia łączy stół słowa i stół Ciała Chrystusa. Pan daje nam siebie na dwa sposoby, także jego słowo jest pokarmem - mówił.

- Wychodzimy dziś na ulice naszych miast i wsi. Chcemy pokazać światu nasz najcenniejszy skarb - Boga, który stał się człowiekiem, i przyjął postać chleba. Chcemy, aby cała ziemia stała się ołtarzem.

- Gromadzimy się u stóp archikatedry lubelskiej, w jej progi siedemdziesiąt siedem lat temu wkroczył bp Stefan Wyszyński - przypomniał metropolita. Dalej abp Stanisław przywołał kronikarski opis procesji w dniu ingresu do katedry. - Zdumiewa nas, jak bardzo były aktualne słowa przyszłego prymasa Polski. Jak wiele światła rzucają na naszą wędrówkę i spory. Podkreślał, że jesteśmy jednym ludem Bożym. Większą moc ma nie to, co nas tu na ziemi dzieli, ale to, co nas na wieki łączy w Bogu - dodał. Stąd metropolita przywołał słowa kard. Wyszyńskiego wskazujące na konieczność budowania jedności w różnorodności, której chce Bóg. Zauważył za swoim poprzednikiem na stolicy biskupiej w Lublinie, że życie społeczne ma tym większą wartość, o ile szanuje się odrębności dla dobra wspólnego.

Uczestnicy procesji przeszli ulicami: Królewską, Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Bernardyńską, plac Wolności, Wróblewskiego, Krakowskim Przedmieściem, Królewską na plac Katedralny. Ołtarze na trasie procesji zostały usytuowane przy Metropolitalnym Seminarium Duchownym, przy kościele Nawrócenia św. Pawła, przy kościele Świętego Ducha i przy kościele św. Piotra.

W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich i samorządowych, kolegium rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz przedstawiciele tej uczelni, a także innych uczelni wyższych Lublina.