Nie płacz, Matko! Rocznica cudu lubelskiego

ag

publikacja 04.07.2023 08:49

3 lipca 1949 r. na obrazie Matki Bożej Częstochowskiej w lubelskiej katedrze pojawiły się łzy. Wydarzenie to wywołało ogromne poruszenie nie tylko wśród mieszkańców Lublina, ale i w całej Polsce. Od tamtego czasu minęły 74 lata.

Nie płacz, Matko! Rocznica cudu lubelskiego Tego dnia obraz Matki Bożej wychodzi na ulice Lublina. Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Wydarzenia były niespodziewane i burzliwe. Modlący się przed obrazem ludzie od razu uznali, że to cud - Matka Boża płacze nad ich losem i nad losem Polski, która po II wojnie w praktyce straciła suwerenność. Duchowni do zjawiska podeszli ostrożnie, gdyż zniszczona w czasie wojny katedra była w trakcie remontu i podejrzewano, że to wilgoć akurat w tym miejscu ujawniła się na obrazie. Wierni jednak przekazywali sobie wiadomość o łzach błyskawicznie, tak, że wieczorem nie można było zamknąć na noc kościoła, bo tłumy ludzi cisnęły się do środka, by zobaczyć łzy i się pomodlić. W kolejnych dniach do Lublina zaczęli przybywać pielgrzymi z innych stron Polski. Trzeba było zorganizować służbę porządkową, aby kierować ruchem pielgrzymów na placu katedralnym.

Coraz częściej pojawiały się świadectwa uzdrowień i wysłuchanych modlitw. To z kolei nie mogło podobać się ówczesnej władzy, która rozpoczęła walkę z Kościołem. Oskarżono duchownych o sfałszowanie łez i prowokacje. Aresztowano księży pracujących w katedrze i przesłuchiwano świeckich.

Powołano specjalną komisję, która miała zbadać obraz. Po zdjęciu ze ściany okazało się, że spodnia część płótna jest sucha, nie można więc mówić o wilgoci. Biskup Piotr Kałwa wydał specjalny komunikat, który mówił, że nie może uznać tego zjawiska za nadprzyrodzone, ale liczne spowiedzi, przyjmowana Komunia św. i nawrócenia z pewnością są oznaką łaski Bożej.

Od lat 3 lipca gromadzi rzesze wiernych, którzy właśnie tego dnia przychodzą na uroczystości do katedry, wypraszając kolejne łaski. W tym roku Mszy św. w 74. rocznicę cudu przewodniczył bp Marek Solarczyk, ordynariusz radomski. Zachęcał do refleksji nad łzami każdej matki.

- Kiedy patrzymy na wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, zadajmy sobie pytanie, co oznaczają łzy matki, w jakim czasie i jakich momentach ludzkiego życia przemawia do nas matczyna miłość poprzez łzy. Może to być łza, bo mama zobaczyła swoje w dziecko w takim  miejscu, czasie i zachowaniu, które zadaje ból jej miłości. Nawet w tajemnicach radosnych są momenty, kiedy mogłaby pojawić się łza. Kiedy Maryja patrzyła, jak rozwija się pod Jej sercem Syn Boży, ale ludzie żyli sobie obojętnie. Nawet kiedy Jezus się objawił, ludzie dalej żyli dla siebie, obojętni na Boże przesłanie - mówił bp Marek.

Podkreślał też, że kiedy dziecko dostrzeże matczyną łzę, woła: "Mamo nie płacz! Ja już będę pamiętał o tym, o co mnie prosiłaś. Nawet jeśli inni będą mówili co innego, ja będę pamiętał o twoich słowach". - Maryja woła o pokutę, modlitwę i oddanie się Bogu. Kiedy człowiek nie chce żyć łaską Boga, nawet jej nie zauważa, Matka też płacze. Pamiętajmy jednak, że ze wspólnoty wiary płynie nadzieja. Wołamy, by Maryja była naszą przewodniczką, by nauczyła nas słuchać Boga. Kiedy człowiek się zatrzymuje i zauważa, jak piękne są dary, które Bóg mu ofiarował, to jest to moment, gdy uświadamiamy sobie piękno życia. Tego też uczy Maryja - mówił biskup.


Więcej będzie można przeczytać w 28. numerze "Gościa Lubelskiego" na 16 lipca.