Świat wokół nas

Agnieszka Gieroba

|

Gość Lubelski 04/2024

publikacja 25.01.2024 00:00

Całą gamę bakterii, roślin, zwierząt i reakcji chemicznych zachodzących w przyrodzie można było zobaczyć z bliska.

Wiele dzieci interesuje się ciekawostkami przyrodniczymi. Wiele dzieci interesuje się ciekawostkami przyrodniczymi.
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Wszystko w ramach Nocy Biologów, która już po raz trzynasty odbyła się w Lublinie. W organizację wydarzenia włączają się różne uczelnie, które zapraszają miłośników przyrody. Cel jest jasny − odsłonić przed szeroką publicznością tajemnice bogatego i skomplikowanego świata żywych organizmów, którego zrozumienie jest kluczem zarówno do naszego zdrowia, jak i do największych odkryć technologii przyszłości.

− Chodzi o to, by zainteresować biologią. Wiele autorytetów światowych, z różnych dziedzin naukowych, wskazuje na to, że obecnie biologia jest wiodącą nauką, rozwija się bardzo szybko i ma bardzo duży wpływ na całe nasze życie − mówi dr Radosław Mencfel z Wydziału Biotechnologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Wyjaśniając, dlaczego biologia jest tak ważna i warto nią zainteresować już najmłodszych, zwraca uwagę, że to zarówno działanie naukowe na styku biologii i medycyny, różne biomedyczne zagadnienia związane z opracowywaniem między innymi terapii medycznych, jak i zagadnienia dotyczące jakości naszego życia oraz środowiska.

Dlatego w ramach Nocy Biologów KUL Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytet Przyrodniczy przygotowały szereg warsztatów i pokazów dla najmłodszych dzieci u początku szkoły podstawowej oraz dla starszych uczniów, przygotowujących się np. do matury z biologii, a także dla dorosłych. − Oferta była bardzo bogata. Można było nie tylko zobaczyć to, czego na co dzień nie widzimy gołym okiem, ale i samemu wykonać różne doświadczenia. W tym roku rozmawialiśmy m.in. o tym, jak wyhodować rośliny w probówce, co kryje hemolimfa owadów, czy zioła są dobre na wszystko, a rośliny mogą zastąpić węgiel, co łączy onkologię, wirusologię i transplantologię, a także czy można zobaczyć DNA na własne oczy. Oprócz wykładów były oczywiście laboratoria, gdzie każdy mógł wykonać jakieś doświadczenie i zobaczyć pod mikroskopem to, czego zwykle nie widać − podkreśla dr Joanna Strudzińska z UMCS.

Z roku na rok coraz więcej osób chce z bliska przyjrzeć się temu, nad czym pracują w swoich laboratoriach biolodzy. − Biologia to fascynująca, wciągająca przygoda. Dookoła nas dzieje się tyle wspaniałych rzeczy, których nie widać gołym okiem lub na które po prostu nie zwracamy uwagi. Dzięki takim inicjatywom jak Noc Biologów otwierają się nam oczy i przenosimy się w świat roślin i zwierząt, który okazuje się nam bardzo bliski, na wyciągnięcie ręki − mówi Iwona Malinowska, która ze swoimi uczniami odwiedziła UMCS podczas Nocy Biologów.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.