Ministrancka rywalizacja

Małgorzata Błaszko

publikacja 26.02.2024 08:12

Znawcy liturgii na poziomie parafii są już znani. Konkurs dla ministrantów i lektorów odbył się w parafii świętej Rodziny w Chełmie.

Najlepsi otrzymali dyplomy. Najlepsi otrzymali dyplomy.
Małgorzata Błaszko

Służba przy ołtarzu to ogromne wyróżnienie, możliwość bycia bliżej Pana Jezusa, obserwowania tego co się dzieje podczas Mszy św., ale to też ogromna łaska i zadanie. Do tego potrzebna jest wiedza. Ministrant powinien znać i rozumieć różne elementy Mszy Świętej i inne obrzędy Kościoła. Powinien być dobrze zorientowany w liturgii i umieć odpowiednio reagować na potrzeby celebrującego kapłana.

W sobotę 24 lutego odbył się parafialny etap Konkursu Wiedzy Liturgicznej Ministrantów i Lektorów dekanatu Chełm Wschód i Zachód. Chłopcy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: ministranci młodsi, starsi i lektorzy. Zadaniem było rozwiązanie testu znajomości liturgii, jej przebiegu oraz poszczególnych elementów Mszy św. Przygotowali się na podstawie "Ogólnego wprowadzenia do mszału rzymskiego".

W niedzielę zostały ogłoszone wyniki. Chłopcy, którzy otrzymali dyplomy, byli dumni ze swojej wiedzy. Dla tych, którzy nie ulokowali się w na pierwszych miejscach, jest to motywacja do uzupełnienia wiedzy w trosce o piękno liturgii.

Teraz przed ministrantami i lektorami kolejny etap konkursu. Dekanalne zmagania odbędą się 16 marca w parafii Narodzenia NMP w Chełmie. Rywalizować tym razem będą drużynowo. Już zaczynają się przygotowania, wspólne spotkania, by usystematyzować wiedzę i dobrze przygotować się do konkurowania.

Konkurs wiedzy liturgicznej dekanatów Chełm Wschód i Zachód organizuje ks. Grzegorz Jarmosz, wikariusz parafii Świętej Rodziny w Chełmie we współpracy z duszpasterzami dekanalnymi i LSO. Celem jest rozwój świadomości liturgicznej, poczucie odpowiedzialności za piękno liturgii i jej rozumienie, ale też odrobina rywalizacji, którą chłopcy uwielbiają. Jest to świetna okazja do wymiany wiedzy, doświadczeń, wspólnych rozmów i nawiązania nowych znajomości i relacji. Uczy współpracy w zespole potrzebnej podczas każdego wydarzenia liturgicznego.

Nie jest łatwo dziś zachęcić młodych do bycia blisko Kościoła, a tym bardziej blisko ołtarza. Takie konkursy są zachętą do wstąpienia w szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza. Są też dowodem na to, że są ci, którzy chętnie włączają się w różne grupy parafialne, wzbogacają swoją wiedzę, którą później dzielą się z innymi.