Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • brunero
    09.05.2016 16:12
    brunero
    Jan Paweł II w 1991 przekazał grekokatolikom kościół w Przemyślu, rozwiązując w ten sposób gorszący spór. Może czas, aby ten piękny gest powtórzył Franciszek we Lwowie?
    • roman
      11.05.2016 09:35
      Oddał kościół, a nie cerkiew, żeby, broń Boże, kopuł cerkiew nych nie było w Przemyślu.
      doceń 0
  • jur
    09.05.2016 16:44
    "A jeśli u was jeden drugiego kąsa i pożera, baczcie, byście się wzajemnie nie zjedli"
    doceń 10
  • O
    09.05.2016 21:01
    Nie ma to jak "nasz" i "ich" Kościół. Brawo.
    doceń 5
  • PTaraski
    09.05.2016 21:06
    Dopóki zbrodnie banderyzmu nie zostaną nazwane po imieniu, potępione i ukarane, nie będzie mowy o dobrej woli ze strony Ukraińców.

    Kiedyś Tołstoj napisał bardzo trafnie, że ludzie nienawidzą innych za zło, które im wyrządzili. Tak i Ukraińcy nienawidzą nas Polaków za bestialstwo, które nam wyrządzili. I to się nie zmieni, jeśli nie dojdzie do osądzenia i ukarania ich zbrodni, no i zadośćuczynienia.

    A u nas niestety rządy, jakie by nie były, starają się sprawę zamieść pod dywan. Ostatnio nawet prez. Duda bez pytania Polaków zawiózł Ukraińcom prezent w postaci 4 miliardów zł. To prawie 300zł na każdego pracującego.

    A już najgorsze było szydzenie z ofiar ukraińskiego ludobójstwa na stronie greckokatolickiego seminarium w Polsce. Jeśli nawet duchowni grekokatolicy pozwalają sobie na coś takiego i to na publicznej stronie internetowej seminarium, to jak źle jest ze zwykłymi ludźmi?
    O ile wiem, nie pociągnęło to żadnych działań odpowiedzialnego za nie ordynariusza.
    • roman
      11.05.2016 09:36
      A co robić ze zbrodnia mi AK?
      • zapytanie
        01.11.2019 17:45
        O jakich zbrodniach fantazjujesz?
        doceń 0
        0
    • Gość
      12.05.2016 21:09
      Jakoś Banderowców wszyscy pamiętają, a o stu tysiącach Ukraińców broniących Polski w 1939 roku nikt nie wspomina. To jest dopiero "przemilczana historia".
      doceń 0
  • co
    09.05.2016 21:37
    NIE MOŻNA MÓWIĆ O RÓŻNICACH "KONFESYJNYCH" W PRZYPADKU BIZANTYŃSKICH I ŁACIŃSKICH KATOLIKÓW!
    KONFESJA = WYZNANIE, A NIE TRADYCJA LITURGICZNA!
    doceń 5
  • ks. Krzysztof
    09.05.2016 21:49
    przykre że przez takie wypowiedzi abp Mokrzycki nie przyczynia się do jedności. Trzeba zrozumieć- większość Polaków mieszkających tam przed wojną, musiało puścić tereny wschodniej Polski, i udać się na ziemie odzyskane, zabierano wile drogocennych obrazów, relikwii itp. ze sobą, a kościół rzym.- kat jest teraz mniejszością, natomiast o wiele gorszą sytuację miał kościół obrządku greckiego- nękany przez komunizm jak i Cerkiew Prawosławną, która zabrała wszystkie świątynie. Dlaczego też w hierarchii Kościoła Rzymskiego na Ukrainie jest tak mało biskupów pochodzenia ukraińskiego? Większość to chyba Polacy?! Dominuje język polski w liturgii jakby się chciało podkreślić że to kościół "polski". Kościół musi być dla wszystkich , powszechny, jednoczący się, przecież katolicy mogą chodzić zarówno na nabożeństwa do kościoła rzymskiego jak i unickiego? Te same sakramenty, ta sama wiara, inna liturgia. Skąd ta zazdrość, niechęć i podziały? Przydałby się tu znowu głos Jana Pawła II, który rozstrzygnąłby spory jak kiedyś w Przemyślu.
    • PTaraski
      10.05.2016 09:25
      A jakiego rytu i pochodzenia szanowny ks. jest? Proszę nam to wyjaśnić! Czyżby pochodzenie lub obrządek do tego stopnia zaciemniały sumienie?

      Polacy, kiedy ich wygnano z kresów, nie wchodzili do cerkwi greckokatolickich i nie zabierali sprzętów. Zabierali to, co dla nich najcenniejsze, w tym obrazy religijne, które oni i ich przodkowie ufundowali. Przed którymi oni i ich przodkowie modlili się od pokoleń. A co do hierarchii greckokatolickiej, to istnieje właśnie dzięki Polakom. Ukraińcy nie garną się celibatu, do studiów. Trzeba być wdzięcznym, że taką ofiarę z życia składają Polacy.

      Do jedności nie przyczyniają się nacjonaliści ukraińscy. Ukraina buduje swoją tożsamość na gloryfikacji ludobójców. Stawiane są pomniki ludobójcom jak Bandera i Szuszkiewicz. A hierarchowie grekokatolicy milczą, lub wręcz w tym uczestniczą. Naprawdę nie trzeba być rzymskim katolikiem, czy nawet chrześcijaninem, żeby dostrzec, że jest to po prostu bardzo złe. Wystarczy prawe sumienie!

      Jak by to było, gdyby dzisiaj w Niemczech gloryfikowano nazistów, stawiano pomniki Hitlerowi, Goebbelsowi i Himmlerowi, a tożsamość narodową budowano na afirmacji holokaustu i podobnych zbrodni???

      Bez rozliczenia bestialskiego ludobójstwa dokonanego na Polakach nie ma mowy o uzdrowieniu wzajemnych relacji. Powiedzmy więcej, obrządek grekokatoliki na Ukrainie i w Polsce zaprzecza swojemu chrześcijaństwu. Z tym naprawdę trzeba coś w końcu zrobić. Czyste i prawe sumienie obowiązuje wszystkich chrześcijan, nie tylko Polaków.
      doceń 3
    • PTaraski
      10.05.2016 10:00
      PS

      I jeszcze małe pytanie. Co by się stało z tymi wszystkimi zabranymi obrazami, naczyniami liturgicznymi i wyposażeniem kościołów, gdyby nie zabrali ich Polacy?
      Ano wiadomo, to co stało się z pozostawionymi dobrami - zostałyby rozszabrowane przez Ukraińców, sprofanowane i zniszczone przez komunistów. Czy Ks. naprawdę uważa, że to jest lepsze od ocalenia ich przez Polaków?

      A jak wygląda sprawa katolickich świątyń? Albo bezprawnie - czyli wbrew prawu kościelnemu - przejęli je grekokatolicy, albo zamieniono je na magazyny, domy kultury, albo niszczeją. I tak jest do dzisiaj. Nieraz i dzisiaj niszczejącego kościoła nie zwraca się katolikom.
      doceń 5
    • RyszardD.
      10.05.2016 15:50
      @ ks. Krzysztof ... Arcybiskupowi M. Mokrzyckiemu naleza sie slowa uznania - wlasnie dlatego, ze nie upominamy sie o swoje racje, kiedy jest taka potrzeba, zawsze i wszedzie jestesmy spychani poza margines; dotyczy to wiekszosci hierarchow i nawet samego papieza. Jakby na to nie patrzec, to podzial obecnie istnieje i upominanie sie o zwrot zagrabionych przez komune Kosciolowi Rzymskiemu jego swiatyn jest jak najbardziej uzasadnione. Podkreslanie kwestii jednosci jest w tym przypadku absurdalne. A poza tym, to kosciol obrzadku greckiego moze chciec - a rzymski, do ktorego koscioly nalezaly juz nie ?
      • Piotr
        10.05.2016 17:17
        Jesteśmy spychani poza margines? Na Ukrainie z tego co się orientuję istnieją seminaria duchowne z polskim językiem wykładowym. Dla porównania w seminarium wileńskim język polski jest wykładany tylko jako język obcy którego uczą się wszyscy klerycy do celów duszpasterskich. Pozostałe zajęcia i modlitwy są tylko w języku urzędowym. A kościoły są własnością Kościoła, ani unitów, ani łacinników tylko Kościoła który jest "...jeden, święty, powszechny i apostolski..." i to Kościołowi zostały kiedyś przez sowietów zabrane. Czasami myślę że najlepiej by było gdyby to papież zadecydował czy oddać je pod administrowanie (nie posiadanie)wiernym rytu łacińskiego, greckiego, a może ambrozjańskiego, neokatechumenatowi albo siostrom Matki Teresy z Kalkuty. Bo tak samo jak proboszcz nie jest właścicielem parafii, a biskup diecezji, tak ani łacinnicy, ani unici, ani Polacy, ani Ukraińcy nie byli i nie są właścicielami żadnego kościoła. Oni mają je tylko utrzymać i użytkować zgodnie z ich przeznaczeniem.
        doceń 0
        0
      • Geoffrey
        12.05.2016 21:06
        "upominanie sie o zwrot zagrabionych przez komune Kosciolowi Rzymskiemu jego swiatyn jest jak najbardziej uzasadnione." - Czy to znaczy, że upominanie się niemieckiego Kościoła o majątek pozostawiony na Dolnym Śląsku także jest uzasadnione? Jeśli z dwóch milionów wiernych pozostało kilkadziesiąt tysięcy, to powinni dostać cały majątek przedwojenny? Proponuję ponownie przemyśleć sprawę.
        doceń 0
        0
    • PRZEMYŚLANIN
      10.05.2018 19:52
      Ks. Krzysztofie, czy ksiądz też odrzuca naukę Bł. bp Chomyszyna ślepo podążając za abp. Szeptyckim?
      doceń 2
  • Elazar
    10.05.2016 02:11
    Niestety to prawda. Bliżej nam do dialogu z Prawosławiem Kijowskim, niż z Grekokatolikami - którzy przecież są jednym z nami kościołem! Niestety grekokatolicy są też negatywnie nastawieni do prawosławia.

    Co do komentarzy o banderyźmie i wołyniu.
    Historia nie sięga tylko do tych wydarzeń. Jest jeszcze o wiele dalsza i niestety haniebna dla Polaków. Nie ma skutku, bez przyczyny. Nie róbmy z siebie takich czystych i niewinnych.
    • PRZEMYŚLANIN
      10.05.2018 19:48
      Elazar, nie szukaj w celu usprawiedliwienia Ukraińców symetrii bo i tak jej nie znajdziesz. Poczytaj bł. bp Chomyszyna . Jedyna droga dialogu to gdy między Polaków i Ukraińców postawimy krzyż. Prawda Was wyzwoli. Szczęść Boże.
      doceń 1
  • Gośćkkk
    10.05.2016 09:01
    Św jozafat kuncewicz się w grobie przewraca
    doceń 2
  • Michal
    11.05.2016 08:06
    Niestety biskup Mokszycki w Ukrainie i w calym Kosciele Katolickim stwarza aure nienawisci I podzialu. Przykro patrzyc na takie zachowanie zwiesznika rzymokatolikami-katolickiego kosciola w Ukraine, gdyz inni biskupowie konferencji sa innego zdania. Jesli policzyc wiernych Katedry Lwowskiej, polowa a moze i wiecej sa grekokatolicy, poniewaz kochaja kosciol ktoty za czasow przesladowan byl poratunkiem ich wiary katolickiej. Dlaczego metropolita caly czas mnie oraz ich obraza poprzez swoja pyche??? Czy nie wspolpracuje on czasem ze sluzbami rosyjskimi? Podejzewam ze tak...
    doceń 3
  • Geoffrey
    12.05.2016 20:59
    Jeśli ktoś opisuje sytuację na Ukrainie i pisze "Kościół Katolicki i Grekokatolicki" - to nie mam więcej pytań. Żenujące. Trzeba mieć jakieś minimum wiedzy, żeby posługiwać się słowem pisanym.
    doceń 0
  • Gość
    10.05.2017 11:45
    Michał , jak jesteś Ukraincem to pisz po ukraińsku , czego się boisz? Lwów to polskie miasto i chachłom podarował je Stalin . Polskie kościoły należa się Polakom i tyle . Oskarżanie hierarchy katolickiego o związki z Rosja jest zwyczajnym świństwem , ale czego się spodziewać po lwowskich-galicyjskich neobanderowcach.
    doceń 11
  • Savonarola
    18.09.2019 02:48
    Po II Wojnie Kosciol katolicki przejal na ziemiach zachodnich,oraz na Mazurach wiele kosciolow luteranskich.
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy