Nowy numer 32/2020 Archiwum
 • konsekwentnie
  10.04.2019 15:05
  Po prostu - DZIĘKUJĘ! Za ten wyważony artykuł.
  doceń 19
 • Anda
  10.04.2019 15:14
  Wręcz przeciwnie: potrzeba odważnych głosów duchownych, którzy nazwą jasno, wyraźnie i po imieniu chciwość i egoizm prezentowane przez dużą grupę nauczycieli oraz opuszczenie przez nich swoich (!!!) uczniów w trudnej dla tych młodych chwili. A "towarzyszenie" to coś znacznie więcej niż tylko "słuchanie i wysłuchanie" - to dzielenie z kimś jego drogi. Szkoda, że w kontekście towarzyszenia nie pomyślał Ksiądz o uczniach i tych odważnych nauczycielach, którzy postawili się swojemu środowisku i są teraz przez nie szykanowani.
  doceń 21
  • TOMASZL
   10.04.2019 16:08
   Tak się składa, ze mam znajomych i nauczycieli i lekarzy. I w pełni popieram ich protesty. Bo jak można się czuć, gdy słyszy się, ze w budżecie nie ma pieniędzy na godne wynagrodzenia, a pieniądze znajdują się na jakieś socjalne pomysły czy jak ostatnio okazuje się, że program krowa+ jest ważniejsza niż planowany od miesięcy strajk.
   Ale też i nauczycieli i lekarzy boli bardzo taka retoryka pogardy dla ich zawodów. Moi znajomi nauczyciele pracują od wielu lat w zawodzie i potwarzą jest mówienie, że zostawiają swoich uczniów w trudnej dla młodych chwili.
   doceń 5
  • @aNDA
   10.04.2019 19:13
   To na pewno, jak pisze ks. Pastwa, nie jest rola duchownych. A ton Pani(a) wypowiedzi też do specjalnie łagodzących nastroje nie należy. Księża nie muszą się wypowiadać w każdej sprawie, tym bardziej opowiadając się wyraźnie po którejś ze stron, by jeszcze bardziej zaognić sytuację. Wystarczy, że robią to politycy z obu stron i telewizje/gazety z obu stron.
   doceń 4
 • Katechetka
  10.04.2019 15:56
  Bardzo dziękuję za ten głos! Nareszcie! To jest bardzo skomplikowana sytuacja dla każdej ze stron. Część księży jest nauczycielami, ale nie mają na utrzymaniu rodziny... Nauczyciele niestety są tak bardzo często krytykowani, a wkładają w swoją pracę tak wiele zaangażowania. To boli. Dziękuję jeszcze raz za ten artykuł!
  doceń 18
 • PODAJ NICK
  10.04.2019 17:42
  Czyli wg. Księdza grzechu nie trzeba potępiać w sposób zdecydowany? Nie znam się może za dobrze, ale wydawało mi się że Jezus zawsze zdecydowanie potępiał grzech, nie potępiając za razem samych ludzi którzy tego grzechu się dopuszczali. Jeśli tak, to zdecydowana krytyka związkowych działań uniemożliwiających dzieciom przestąpienie do egzaminów jest jak najbardziej wskazana.
  • podaj nick
   15.04.2019 21:09
   nie judź "podaj nick" i pisz pod swoim nickiem nie cudzym
   doceń 0
 • CSOG
  10.04.2019 18:27
  Ja również dziękuję księdzu redaktorowi za wyważony głos rozsądku. Głos pasterza, który dostrzega w nauczycielach nie tylko samo zło, ale również ich zwykłe ludzkie problemy. Nie jestem nauczycielem, mam jednak bliski kontakt z kilkoma z różnych szkół w moim regionie. Dowiaduje się od nich, że niezależnie od wielu krzywdzących opinii medialnych i społecznych dla wielu z nich jest to bardzo trudne i nieprzyjemne doświadczenie. Wielu z nich boryka się z wewnętrznymi rozterkami jak się w tej trudnej sytuacji zachować. Dobry pastzerz
  doceń 18
  • podaj nick
   10.04.2019 19:21
   nie chodzi o szeregowych nauczycieli, raczej o krytykę czapy organizacyjnej rodem z czasów słusznie minionych, jakbyś się dowiedział kto i po jakich kursach zostawał za PRL zaufanym "pedagogiem" po kuratoriach by ci oko zbielało, ciekawe czemuż to gdy PO rządziło nie ujmowali się za losem uciśnionych przez los nauczycieli
   • CSOG
    11.04.2019 14:43
    Są ugrupowania polityczne, po których nigdy niczego się nie spodziewałem, przynajmniej niczego dobrego. I są takie, którym zaufałem i oczekiwałem społecznej "sprawiedliwości". Teraz zdaje się ja walczę o to żeby mnie nie rozczarowali bardziej niż oni sami.
    Nie ma żadnych działań uniemożliwiających dzieciom przystąpienie do egzaminów. Praktyka to już udowodniła. Gdyby ktokolwiek miał takie intencje zaplanowałby strajk okupacyjny. Znalezienie odpowiednich sal z ławkami nie byłoby tak prostym wyzwaniem jak znalezienie zastępstw osobowych. Nie wspominając, że zdawanie egzaminów w otoczeniu innym niż szkolne byłoby dla uczniów stresogenne dekoncentrujące i uciążliwe Nie powielajmy nieprawdy, że nauczyciele zwrócili się przeciwko uczniom! To może znaleźć długotrwałe bardzo negatywne odbicie w relacjach uczeń pedagog nawet po zażegnaniu kryzysu !!!
    doceń 1
    0
 • war
  12.04.2019 01:31
  Po pierwsze - działania strajkujących są wymierzone bezpośrednio przeciwko uczniom. Świadczą o tym reakcje strajkujących nauczycieli na osoby, które pomagają przeprowadzić egzamin a dzięki którym uczniowie wychodzą z tej sytuacji bez krzywdy. Te reakcje są żenujące i niemoralne. Jako rodzica ogromnie mnie to oburza. Obiecałam też sobie, że jeśli kiedykolwiek dowiem się, który z nauczycieli mojego dziecka udziela korepetycji, zgłoszę to do US. To za gnojenie emerytów, którzy przyszli pomagać w egzaminach. Po drugie - w wypowiedziach nauczycieli na temat ich zarobków oraz warunków pracy jest dużo nieprawdziwych informacji. Pracowałam w szkole a teraz pracuję gdzie indziej, mam więc porównanie, czego wymaga się od nauczyciela a czego od pracownika na wolnym rynku i jakie są pensje. Doprawdy nauczyciele nie mają na co narzekać, szczególnie po ostatnich podwyżkach. W dyskusji podają pensje dla stażysty i kontraktowego, ale nie ma mowy o tym, że ogromna większość nauczycieli to mianowani i dyplomowani, których pensje - w porównaniu do innych pracowników budżetówki - są naprawdę wysokie. Podają też podstawę pensji, nie wspominając, że od tej podstawy większość pobiera maksymalny 20% dodatek stażowy tudzież rozmaite dodatki specjalne i socjalne. Nikt nie ma tak dobrego zabezpieczenia socjalnego jak nauczyciele, no może jeszcze górnicy. Nie ma też mowy o tym, że ci młodzi nauczyciele, którzy jakoby nie chcą pracować w szkole za niskie pensje, nie tyle nie chcą, co nie mogą znaleźć pracy - większość etatów blokują starzy wyjadacze, którzy szkoły nienawidzą, ale za żadne skarby świata tej roboty nie porzucą, bo do innej się nie nadają. O jakości pracy nauczycieli, tudzież ich mitycznych wysiłkach wkładanych w sprawdzanie prac domowych świadczy to, że moje dziecko w renomowanej szkole średniej z dwóch przedmiotów ma po jednej ocenie, na podstawie której będzie też klasyfikowany. Jednym z tych przedmiotów jest religia, prowadzona przez księdza, Drogi Księże!
  doceń 6
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama