Nowy numer 25/2018 Archiwum
 • ElaM
  21.07.2014 15:58
  Nie bardzo rozumiem dlaczego ton artykułu jest sugerujący jakoby katolicy odbierali drugim prawo do wyrażania własnego zdania.
  Jeżeli jestem lekarzem katolikiem, chciałabym wykonywać swój zawód zgodnie z moim sumieniem, nie zabijać i nie być zmuszanym do wskazywania innego lekarza, który zabije. Mogę? Nie, bo prawo każe wskazywać. Jeżeli jestem lekarzem nie-katolikiem, to mogę zabijać (w ramach obowiązujących przepisów) i nikt mi tego nie zabrania. To kto tu komu narzuca poglądy?
  doceń 5
 • Ona
  21.07.2014 16:28
  Czytając komentarz EliM mam nieodparte wrażenie , że nie zrozumiała istoty przedstawionego artykułu . Tak , to prawda , że nie zawsze umiemy przekonywać naszych rozmówców , bo brak nam często szacunku do tych , którzy inaczej myślą .Człowiek źle potraktowany nie będzie chciał słuchać tego , co mamy do powiedzenia /nawet jeśli nasze argumenty będą jak najbardziej przekonywujące /. Będzie natomiast pytał , gdzie jest ta miłość bliźniego ? Pytanie - czy Jezus chce mieć takich świadków ?
  doceń 1
 • Yanosh
  21.07.2014 19:52
  Zadziwia mnie naiwność s. Chyrowicz. Widziałem w Paryżu zażartość i {twz. skłonność do dialogu" środowisk lewackich i stopień nienawiści wobec rodzin także dzieci w koszulkach Pro-Life 14 lipca ub. 2013 r.
  Chciałbym aby KUL-owcy zobaczyli te inteligentne lewackie i nienawistne twarze z uniwersytetów paryskich - wtedy w Paryżu !
  doceń 1
 • amster1
  22.07.2014 01:06
  BARDZO, BARDZO DZIĘKUJĘ KSIĘDZU ZA TEN ARTYKUŁ!
  Może ktoś dostrzeże, że często nie o racje chodzi, a o sposób ich artykułowania i forsowania (dokładnie: forsowania).

  Więcej, więcej takich tekstów!
  Bardzo dziękuję.
  doceń 4
 • tjz6
  22.07.2014 11:01
  Matrix - światy równoległe - świat śmierci i świat życia. Im głębsza będzie nasza wiara, tym bardziej będziemy pewni, że w Bogu wszystko jest możliwe. To, czego nie jesteśmy w stanie osiągnąć własnymi staraniami, możemy osiągnąć modlitwą, głęboką, wytrwałą. Ja zamiast prowadzić dysputy, codzienny Anioł Pański poświęcam dzieciom zagrożonym w łonach matek i matkom zagubionym, opuszczonym, pozbawionym środków do życia, pozbawionym wsparcia. Oddaję ich wszystkich - dzieci i matki pod płaszcz macierzyńskiej opieki Maryi.
  doceń 4
 • Slawomir_Klusek
  22.07.2014 14:29
  Uważajmy, aby nie przesądzać o intencjach bliźniego i zachowajmy cierpliwość w wysłuchiwaniu innych opinii (nawet tych błędnych z punktu widzenia nauki Kościoła)

  Uwaga - nie chodzi o akceptacje tego błędnego poglądu, tylko o cierpliwość w wysłuchaniu tego poglądu)

  -------------

  Wydaje mi się, że nasza dyskusja publiczna bardzo by zyskała na jakości, gdyby uczestnicy tej dyskusji (w tym niżej podpisany) starali się, na ile tylko się da, nie wypowiadać się publicznie (zwłaszcza w sposób kategoryczny, zwłaszcza negatywny) o intencjach osób z którymi dyskutujemy, czyli, gdybyśmy przyjęli zasadę ,,odnosimy się do czynu, postulatu, opinii bliźniego i wskazujemy na (przewidywane przez nas, też także te negatywne) skutki tego czynu, postulatu, opinii” a nie, żebyśmy ,,informowali cały świat” o intencjach mojego dyskutanta (,,Ja i ta wiem co panu naprawdę chodzi !”

  Czyli mniej publicznego wypowiadania pytań ,,Dlaczego on to powiedział ?" (i potem publiczne wyliczanie szczegółowych paskudnych motywów) tylko ,,czy to co on powiedział jest słuszne, co można w jego wypowiedzi docenić a z czyn nie można się zgodzić"

  --------------------------

  Pamiętam taką myśl, którą wypowiedział kiedyś św. Jana Maria Vianney – patron proboszczów. Powiedział on mniej więcej coś takiego, że dobry chrześcijanin jeżeli nie może obronić czynu innego człowieka to stara się przynajmniej bronić intencji tego czyny.

  --------------
  Ostatnio o potrzebie zachowania cierpliwości w rozmowie z innymi ludźmi mówił też arcybiskup Michalik

  Arcybiskup Michalik mówił: ,,W naszym codziennym życiu spotykamy ludzi, którzy wszystko wiedzą ,,ja”, ,,ja” – mają na pierwszym miejscu, ,,ja ci powiem” ,,ja ci wyjaśnię” ,,ja ci zdecyduję” ,ja ci powiem jak masz postępować i koniec ,,ja” – ten egoizm to jest pierwsza kłódka rozwoju człowieka, …trzeba uczyć się od Jezusa tego, że jest łagodny i pokorny sercem, człowiek pokorny jest poszukiwany, do pokornego człowieka lgną ludzie, …cierpliwość okaż, łagodność, to jest właśnie wielki klucz do zdrowych relacji między ludźmi, nawet zdobądź się na cierpliwe wysłuchiwanie głupstw, które słyszysz, …może niedoświadczony ten człowiek i próbuj myśleć jak trafić do niego z prawdą o Bogu miłosiernym, jak trafić do jego serca z prawdę o godności człowieka..

  http://jmichalik.episkopat.pl/wydarzenia/6048.1,Abp_Michalik_Jest_mlodziez_ktora_potrafi_byc_bezinteresowna_w_gloszeniu_Ewangelii.html

  (warto przesłuchać plik umieszczony pod tym linkiem, na przykład od 8 minuty i 37 sekundy)

  Sławomir Kłusek, Poznań
  doceń 4
 • DNA
  22.07.2014 14:35
  Z Szatanem się nie dyskutuje. Więc nie rozumiem stanowiska księdza, skoro nie o argumenty tu chodzi a o unicestwienie świetości zycia na pozimie państwowym i stworzenie enklaw dla Katolików. lewa strona nie oczekuje na jakiekolwiek argumenty. Oni chcą eugeniki i tyle.Pan Dzierżawski ma rację.
  doceń 0
 • Slawomir_Klusek
  22.07.2014 19:56
  Do przemyślenia..

  O postawie prof. Chazana

  ,,Śledząc pełną szacunku dla swoich prześladowców postawę Pana Profesora, czujemy się coraz bardziej zaszczyceni, mogąc współpracować z tak wspaniałym lekarzem i wielkim człowiekiem.
  Z wyrazami wdzięczności Fundatorzy oraz Członkowie Zarządu Fundacji ”Jeden z nas″ (fragment)

  http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/87021,wzor-i-inspiracja-dla-obroncow-zycia.html

  Ten przykład pokazuje jak bardzo męstwo w połączeniu z pokorą, roztropnością, łagodnością oraz cierpliwością przemawia do ludzi.. jak bardzo stanowi dobry przykład…

  Sławomir Kłusek, Poznań
  doceń 5
 • xTomek
  22.07.2014 23:06
  Jeśli już Ksiądz pisze artykuł, to dobrze byłoby zwrócić uwagę na poprawność gramatyczną. Wielość błędów literowych w tym tekście aż razi. Wiem, że moja uwaga ma charakter czysto formalny, nie merytoryczny, ale... taki poziom zwyczajnie nie przystoi autorowi, który legitymuje się tytułem doktora, ani portalowi będącemu wizytówką "GN".
  doceń 1
 • AndrzejT
  24.07.2014 22:58
  Dziękuję księdzu za ten komentarz. Już miałem wrażenie, że s. Chyrowicz będzie kolejną, po ks. prof. Szostku ofiara Gościowej "politycznej poprawności". A co do słów "o kulturalny i merytoryczny spór trzeba apelować do tych, którzy nie uznają naszego stanowiska" to zacząłbym raczej od rachunku własnego sumienia. Wystarczy poczytać jak został potraktowany zarówno przed dziennikarzy jak i wielu czytelników ks prof. Szostek.
  doceń 3
 • piw
  30.07.2014 09:32
  Wy sobie dialogujecie a dzieci są zabijane. To jest wielka wona narodzonych z nienarodzonymi. A na wojnie nie ma czasu na dialog, trzeba działać. Najlepszą obroną jest atak.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma