Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dawni właściciele odwiedzają Kozłówkę

Różne drogi prowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Za każdą z nich kryją się konkretni ludzie i ich wybory. Muzeum w Kozłówce przybliża kilka niezwykłych postaci na nowej wystawie, w której otwarciu uczestniczyła rodzina Zamoyskich.

- Wystawą tą wpisujemy się w ogólnopolskie obchody jubileuszu 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Jednocześnie jest ona kolejną edycją organizowanych przez nasze muzeum wystaw i spotkań naukowych z cyklu „Ziemiaństwo na Lubelszczyźnie”. Chcemy przypomnieć patriotyczną postawę polskiego ziemiaństwa i jego aktywną działalność polityczną, społeczną i gospodarczą w pierwszej ćwierci XX wieku w okresie odzyskiwania i utrwalania niepodległości przez odradzające się państwo polskie - mówi Anna Fic-Lazor, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Każdy, kto odwiedzi ekspozycję, będzie mógł poznać kilka sylwetek wyjątkowych ludzi, którym przyszło żyć w trudnym dla Polski okresie zaborów i walki o niepodległość i jej utrzymanie.

Pałac Zamoyskich w Kozłówce   Pałac Zamoyskich w Kozłówce
Agnieszka Gieroba /Foto Gość
- Wybór postaci był trudny, bo wiele osób miało swój udział w walce o niepodległą Polskę. Wiele życiorysów poznaliśmy, wiele dokumentów mieliśmy w swoich rękach, jednak trzeba było dokonać wyboru. Z racji miejsca, czyli dawnej rezydencji Zamoyskich, naturalnym wydało się nam pokazanie członków tej rodziny, których zasługi są nieocenione. Z rodziną Zamoyskich nasze muzeum utrzymuje też stały kontakt, więc informacje są z pierwszej ręki i udostępnione nam pamiątki rodzinne bardzo pomagają przy tworzeniu takich wystaw. Zdecydowaliśmy też, by pokazać ziemian z okolicy, którzy także aktywnie włączyli się w walkę o niepodległość. Poza tym o doborze sylwetek, które prezentujemy na wystawie, zdecydowały także pamiątki i dokumenty, jakie po tych osobach się zachowały - wyjaśniają kuratorzy wystawy.

Oglądając wystawę można bliżej poznać m.in. sylwetki Maurycego Klemensa Zamoyskiego, Adama Michała Zamoyskiego, Aleksandra Leszka Zamoyskiego oraz Michała Zamoyskiego, a także Kazimierza Antoniego Rojowskiego, Bartłomieja Jankowskiego i jego rodziny.

W otwarciu wystawy uczestniczyli członkowie rodziny Zamoyskich: Inka Zamoyska (córka ostatnich właścicieli Kozłówki - Aleksandra Leszka oraz Jadwigi z Brzozowskich) oraz Peter i Karlinda (wnukowie) wraz z dziećmi.

Anna Fic-Lazor odbiera medal z rąk Waldemara Podsiadłego, pełnomocnika wojewody lubelskiego do spraw ochrony dziedzictwa narodowego i spraw kombatantów   Anna Fic-Lazor odbiera medal z rąk Waldemara Podsiadłego, pełnomocnika wojewody lubelskiego do spraw ochrony dziedzictwa narodowego i spraw kombatantów
Agnieszka Gieroba /Foto Gość
Podczas otwarcia wystawy dyrektor muzeum Anna Fic-Lazor otrzymała brązowy medal za zasługi dla kultury przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej o postaciach prezentowanych na wystawie będzie można przeczytać w kolejnym numerze lubelskiego "Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy