Nowy numer 13/2024 Archiwum

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV

Przez cały rok, dwa razy w tygodniu, w Lublinie można wykonać bezpłatne i anonimowe badanie pod kątem wirusa HIV. Od 24 listopada Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy ul. Spokojnej 3 będzie czynny codziennie.

Od wielu lat Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny prowadzony jest w Lublinie przez katolickie stowarzyszenie „Agape”. PKD mieści się przy Punkcie Pobrań Przychodni SP ZOZ MSW przy ul. Spokojnej 3. Jest czynny we wtorki i czwartki w godz. 16.00-18.30. W punkcie wykonywane są anonimowo i bezpłatnie badania wykrywające zakażenia HIV. Telefon 512 619 714 jest czynny w godzinach pracy PKD. Wywiad i badanie przeprowadzane jest przez specjalistów: pielęgniarzy oraz doradców okołotestowych. Jak mówi Piotr Dudziak, specjalista z PKD - badanie w kierunku wirusa HIV powinien wykonać każdy, a zwłaszcza osoby, które podejmują działania ryzykowne.

Już 24 listopada rozpocznie się Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV. PKD przy ul. Spokojnej 3 w Lublinie będzie czynny w następujących godzinach:

  • sobota 24 listopada, godz. 10.00-14.00,
  • poniedziałek 26 listopada, godz. 14.30-18.30,
  • wtorek 27 listopada, godz. 14.30-18.30,
  • środa 28 listopada, godz. 14.30-18.30,
  • czwartek 29 listopada, godz. 14.30-18.30,
  • piątek 30 listopada, godz. 14.30-18.30.

Ponadto stowarzyszenie „Agape” przy współpracy z Lubelskim Urzędem Wojewódzkim realizuje projekt „Wspieranie działalności punktów konsultacyjno-diagnostycznych, funkcjonujących na terenie woj. lubelskiego, prowadzących anonimowe i bezpłatne testowanie w kierunku HIV, połączone z poradnictwem przed i po teście”. - To są społecznie ważne i odpowiedzialne działania, a każde nagłośnienie tematu przyczynia się do wzrostu świadomości w tym zakresie - tłumaczą przedstawiciele stowarzyszenia „Agape”.

Kolejnym działaniem podejmowanym w tym zakresie przez „Agape” jest projekt „Wspieranie działań profilaktycznych w zakresie problematyki HIV/AIDS poprzez edukację skierowaną do mieszkańców województwa lubelskiego” na zlecenie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Aktualnie trwa rekrutacja. Zapraszamy osoby zainteresowane tematem oraz uczniów szkół i osoby dorosłe do udziału - zachęca Anna Łoś z zarządu organizacji. Do udziału można się zgłosić pisząc e-mail na adres: poczta@agape.lublin.pl.

- Na dzień 31.08.2018 r. leczeniem ARV objętych było około 10 780 pacjentów, w tym 107 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017-2021” - czytamy na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS.

Wzorce i trendy epidemii HIV w Europejskim Regionie WHO są bardzo zróżnicowane, podkreśla Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce. Biorąc pod uwagę, że w 2015 r. w 50 państwach regionu zdiagnozowano 153 407 zakażeń HIV, widać wyraźnie narastający z roku na rok wzrost liczby nowo odnotowywanych przypadków, których rozkład geograficzny wygląda w następujący sposób:

  • 27 022 nowe przypadki HIV zdiagnozowane w Europie Zachodniej (18%) wskazują, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie zaobserwowano istotnego spadku nowych zakażeń.
  • 5 297 nowych przypadków HIV stwierdzono w Europie Środkowej (3%). Pomimo że w tym rejonie intensywność epidemii jest nadal niewielka, to odnotowano istotny wzrost liczby zakażeń w porównaniu do okresu sprzed dziesięciu lat.
  • 121 088 nowych przypadków HIV zdiagnozowano w Europie Wschodniej (79%), co oznacza ponad dwukrotny wzrost w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Liczba przypadków AIDS w państwach tego rejonu wzrosła w tym czasie o 80%.

Z opracowanego raportu wynika, że główne sposoby przenoszenia wirusa różnią się w zależności od rejonu geograficznego. W zachodniej i środkowej części Europy stale rośnie liczba zakażeń HIV wśród mężczyzn współżyjących z innymi mężczyznami. Natomiast na wschodzie nastąpił wzrost transmisji wirusa wśród osób heteroseksualnych.

Zakażenia powstałe w związku z przyjmowaniem narkotyków drogą dożylną nadal stanowią jedną trzecią wszystkich nowych przypadków odnotowanych w państwach Europy Wschodniej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy