• facebook
 • rss
 • Podwójna promocja na KUL-u

  ks. Rafał Pastwa

  dodane 18.07.2013 16:47

  Jaki wkład w Sobór Watykański II miał tak naprawdę Stefan Kardynał Wyszyński? W Bibliotece Uniwersyteckiej KUL zaprezentowano najnowszą książkę na ten temat. Promocja połączona została z prezentacją XVIII tomu Encyklopedii Katolickiej, której pomysłodawcą był również Stefan Kardynał Wyszyński.

  Książkę pod tytułem "Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Polski. Ojciec Soboru Watykańskiego II 1962-1965. Wybór dokumentów" opracowali ks. Stanisław Wilk SDB i Anna Wójcik. Wydana nakładem Wydawnictwa KUL publikacja, ukazuje realny obraz wpływu kardynała Wyszyńskiego na przebieg obrad Soboru Watykańskiego II. - Chcieliśmy dać próbę wkładu księdza prymasa w obrady Soboru - mówi ks. prof. Stanisław Wilk. Chcieliśmy pokazać to, co mimo trudności jakie narzucał system komunistyczny, zrobił na Soborze Wyszyński.

  Prymas wysyłał wota z Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Warszawskiej.  Pracował w Centralnej Komisji Przygotowawczej do Soboru, jak również w Sekretariacie Extra Ordinem, w Prezydium Soboru i występował na Auli. Publikujemy w książce szeroki zapis dokumentów i przemówień Wyszyńskiego. Wszystko to, co dotyczy jego obecności na Soborze. Prymas Wyszyński był pierwszoplanową postacią polskiego episkopatu podczas obrad soborowych, o czym rzadko się wspomina. To on ustalał program wystąpień oraz to, który z biskupów ma przedstawić określoną problematykę podczas obrad - dodaje ks. prof.  Wilk.

  Jak podkreślają redaktorzy we wstępie do książki, publikacja ta jest ważna dla polskiego czytelnika, bo rzuca nowe światło na sylwetkę Prymasa Tysiąclecia. Jednocześnie liczni uczestnicy spotkania w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL byli świadkami prezentacji XVIII tomu Encyklopedii Katolickiej wydanej przez Towarzystwo Naukowe KUL. Należy przypomnieć, że Encyklopedia Katolicka stoi na półkach największych i najbardziej prestiżowych bibliotek na  świecie w tym m.in. w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych i w Narodowej Bibliotece Chin. Jak podkreśla o. prof. Andrzej Derdziuk powstanie Encyklopedii Katolickiej zainicjował Sługa Boży kardynał Wyszyński.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: KUL, WYSZYŃSKI

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół