• facebook
 • rss
 • Kanonizacja wpisuje się w nasz jubileusz

  Agnieszka Gieroba

  dodane 01.10.2013 10:40

  Ogłoszenie daty kanonizacji papieża Polaka to powód do radości dla KUL, który nosi imię Jana Pawła II, a w przyszłym roku obchodzić będzie 60. rocznicę pierwszego wykładu Karola Wojtyły na uczelni.

  Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński wydał specjalne oświadczenie po ogłoszeniu daty kanonizacji Jana Pawła II.

  Napisał w nim m.in.: "Społeczność akademicka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wyraża ogromną radość z ogłoszonej przez papieża Franciszka daty kanonizacji dwóch wielkich papieży - Jana XXIII oraz Jana Pawła II, który przez niemal ćwierćwiecze był naszym profesorem. Kanonizacja nastąpi 27 kwietnia 2014 roku, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto tak mocno wpisane w duchowość Jana Pawła II oraz polskich katolików.

  Szczególne znaczenie ma dla nas również fakt, że kanonizacja odbędzie się w roku, w którym Katolicki Uniwersytet Lubelski, noszący od 2005 roku imię Jana Pawła II, obchodzić będzie 60. rocznicę rozpoczęcia przez Karola Wojtyłę wykładów na KUL. Społeczność uniwersytecka zachowuje żywą pamięć o latach spędzonych na naszej uczelni przez późniejszego papieża. Są wśród nas jego przyjaciele i uczniowie.

  Wyniesienie na ołtarze naszego profesora - to oczywisty powód do radości, ale także niepowtarzalna okazja, aby na nowo zgłębić jego nauczanie i szukać w nim inspiracji do nieustannego rozwoju duchowego.

  Zbliżającą się kanonizację, która będzie świętem Kościoła powszechnego, Kościoła w naszej Ojczyźnie, ale i w naszej Alma Mater, społeczność akademicka KUL traktuje jako ogromne wyróżnienie i jednocześnie zobowiązanie do wierności jego pasterskiemu dziedzictwu oraz dewizie uniwersytetu, który od blisko 100 lat służy Bogu i Ojczyźnie".

  Kanonizacja będzie też okazją do wspomnień związanych z wykładami Karola Wojtyły na KUL, przypomnienia fotografii z tamtego czasu, oraz powtórnego odczytania słów Jana Pawła II skierowanych do społeczności akademickiej podczas wizyty na KUL w 1987 roku.
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół