• facebook
 • rss
 • Niepodległość - to wolność!

  Ks. Rafał Pastwa

  dodane 12.11.2013 10:30

  Niepodległość musieli wywalczyć nasi przodkowie. Walka o niepodległa Polskę oznaczała walkę o prawdę, że Polska istnieje, że my - Polacy istniejemy. Dzisiaj współczesne pokolenie odpowiada za kształt niepodległej ojczyzny. Mieszkańcy Lublina i Lubelszczyzny licznie wzięli udział w obchodach dnia 11 listopada.

  Uroczysta sesja rady miejskiej w Trybunale Koronnym rozpoczęła lubelskie uroczystości z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Główne uroczystości odbyły się przed południem w Archikatedrze Lubelskiej i na placu Litewskim. Obok oficjalnych wystąpień i składania kwiatów przed pomnikami marszałka Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza, były prezentacje sprzętu służb mundurowych i grup rekonstrukcyjnych.

  W wygłoszonej z okazji Święta Niepodległości homilii biskup Mieczysław Cisło powiedział:  „Potrzebna jest przede wszystkim historyczna edukacja młodego pokolenia. Ale czy tylko młodego? Bo przecież z jakich podręczników uczyły się historii powojenne pokolenia? Dlatego z niepokojem społeczeństwo odbiera próby i działania ograniczenia nauki historii i klasycznej literatury na poszczególnych etapach edukacji szkolnej”. Dzień Niepodległości w naszym mieście miał równiez wymiar edukacyjny i rekreacyjny. Organizowane były wycieczki historyczne po Starym Mieście oraz gry i zabawy uliczne.

  Tradycyjnie w uroczystościach na Placu Litewskim wzięły udział całe rodziny. Dla dzieci prezentacja broni, salwy honorowe czy defilada kawalerii to wyjątkowe przeżycie. W uroczystościach udział wzięły liczne organizacje i stowarzyszenia z terenu całego województwa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół