• facebook
 • rss
 • Muzyka rodem ze średniowiecza

  Ks. Rafał Pastwa

  dodane 16.12.2013 13:50

  Niegdyś muzyka nie była produktem powszechnie dostępnym. Dzisiaj jest ona różnorodna, dostępna dla każdego, a niekiedy nawet zwyczajnie słaba. Dawniej była zawsze sztuką. Muzyki w średniowieczu, renesansie i baroku słuchały jedynie elity.

  Koncert "Muzyka Dawna w Lublinie" to okazja by dotknąć klimatu dawnych epok. Jak się okazuje, nie tylko muzyka współczesna może przyciągać i zachwycać. Nie tylko muzyka w wykonaniu współczesnych wybitnych zespołów i wykonawców może przyprawiać o ciarki na plecach. Mógł się o tym przekonać każdy, kto usłyszał na żywo chociażby jeden utwór w wykonaniu któregokolwiek z zespołów na festiwalu. Zaprezentowano utwory, które miała możliwość słuchać jedynie elita średniowiecza, przez renesans aż do epoki baroku. Wyjątkowym głosom, towarzyszyła muzyka płynąca z dawnych instrumentów. Dodatkowo koncertowi dodawały elegancji stylizowane stroje i fryzury. Występowały dzieci, młodzież oraz dorośli. Na widowni zasiedli nauczyciele, opiekunowie i podopieczni ze szkół podstawowych i przedszkoli. Podczas festiwalu  wystąpili: Zespół Tańca Dawnego "Belriguardo" z MDK nr 2 w Lublinie, Kameralny Zespół Instrumentalny "La Folia" z Lublina, Zespół Wokalny "Sine Nomine" z Lublina oraz Zespół "Scholares Minores pro Musica Antiqua" z Poniatowej. - Zespół Muzyki Dawnej Scholares Minores pro Musica Antiqua z Poniatowej istnieje już 38 lat. Niebawem wystąpimy z dużym koncertem świątecznym. Zainteresowanie dawną muzyką jest dość duże - mówi twórczyni zespołu, pani Danuta Danielewicz.

  Koncert "Muzyka Dawna w Lublinie" został zorganizowany przez Lubelskie Kuratorium Oświaty, Caritas Archidiecezji Lubelskiej oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie. Wszystkie występy odbyły się w auli Caritas.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół