• facebook
 • rss
 • Zostań królem

  Agnieszka Gieroba

  dodane 02.01.2014 09:20

  Orszak Trzech Króli 6 stycznia 2014 roku przejdzie po raz trzeci w Lublinie, szósty w Polsce. W naszej diecezji orszaki przejdą ulicami Lublina, Chełma, Gorzkowa, Kazimierza, Krasnegostawu, Kraśnika, Lubartowa, Łęcznej, Piask, Poniatowej, Puław, Świdnika i Wąwolnicy.

  W Lublinie orszak rozpocznie się kolędowaniem o godz. 11.30 przy bramie Zamku Lubelskiego. Po jej otwarciu o godz. 12.00 wyjdą trzej Królowie. Następnie pod przewodnictwem metropolity lubelskiego, arcybiskupa Stanisława Budzika orszak podąży do katedry lubelskiej na Mszę św. o godz. 13.00

  Orszak Trzech Króli stanowi bezpośrednie nawiązanie do tradycji wystawiania jasełek ulicznych. Prowadzą go Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. W 2012 roku Orszak Trzech Króli otrzymał nagrodę „Tulipan Życia” w prestiżowej kategorii „Dzieło Kultury”, a w 2013 roku wyróżnienie od kapituły nagrody „Pro Publico Bono”.

  W roku 2014 Orszak będzie zachęcał do wspólnego, radosnego śpiewania kolęd, ale także do odkrywania bogatej tradycji związanej z kolędowaniem, na którą składają się m.in. obchodzenie domów z gwiazdą i turoniem, wystawianie jasełek, widowisk herodowych, budowa szopek. Orszak to również bogaty projekt edukacyjny adresowany m.in. do szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych oraz wiele imprez towarzyszących, w tym m.in konkursy ogólnopolskie na najpiękniejszą rodzinną szopkę bożonarodzeniową, plastyczny i fotograficzny. Orszak podejmuje również stałą współpracę z Papieskim Dziełem Misyjnym Dzieci w ramach projektu Tydzień Trzech Kultur. Głównym organizatorem Orszaku jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która odpowiada za orszak w stolicy oraz wspiera inne miasta w jego przygotowaniu.

  Orszak wspierają sponsorzy, dzięki którym każda miejscowość biorąca wraz z Fundacją udział w Orszaku Trzech Króli otrzyma pulę koron i śpiewników – podczas 6. edycji organizatorzy planują rozdać ich około 500 tys. sztuk.

  - Do Orszaku Trzech Króli są zaproszeni wszyscy wierzący i niewierzący; każdy, kto szuka w swoim życiu odpowiedzi na najważniejsze pytania. W tym dniu możemy być jak Mędrcy – ujrzeć światło betlejemskiej gwiazdy, pójść za nią i odnaleźć Prawdę, Dobro i Piękno – podkreśla ks. Ryszard Podpora odpowiedzialny za lubelski orszak.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół