• facebook
 • rss
 • Relikwie męczennika

  Agnieszka Gieroba

  dodane 25.04.2014 09:29

  Lubelska parafia św. Wojciecha jest drugą w diecezji, która posiada relikwie świętego. Starania o ich uzyskanie trwały niemal rok. Uroczystego wprowadzenia relikwii do parafii dokonał abp Stanisław Budzik.

  Parafia św. Wojciecha w Lublinie została erygowana w tysięczną rocznicę  męczeńskiej śmierci swojego patrona. Przez wiele lat trwała budowa kościoła. Dziś wierni cieszą się nie tylko swoją świątynią, ale i niezwykłymi relikwiami. Relikwii św. Wojciecha jest w Polsce niewiele, diecezja lubelska może od wczoraj poszczycić się dwoma kościołami, które posiadają ten niezwykły dar. Relikwie pochodzą z katedry w Gnieźnie. Starania o ich uzyskanie trwały od roku. W końcu się udało. Parafia otrzymała fragment kości ręki św. Wojciecha, który zaczerpnięto z relikwii, które znajdują się w konfesji św. Wojciecha w katedrze gnieźnieńskiej. - Sprowadzenie relikwii św. Wojciecha niemal w przededniu kanonizacji papieża Jana Pawła II to niezwykle wymowne wydarzenie. Św. Wojciech, który dał początek hierarchicznego Kościoła w Polsce i po latach wielki syn polskiego Kościoła wynoszony na ołtarze. To pokazuje ciągłość Kościoła - mówił abp Stanisław Budzik.

  Doczesne szczątki świętego dotarły do Lublina w specjalnym relikwiarzu mającym formę średniowiecznej świątyni. Do Gniezna udała się po nie delegacja parafian z Lublina.

  Św. Wojciech był biskupem, misjonarzem, męczennikiem. Został zamordowany 23 kwietnia 997 roku z rąk pogańskiego plemienia Prusów. Relikwie pierwszego polskiego męczennika w województwie lubelskim znajdują się również w sanktuarium w Wąwolnicy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół