• facebook
 • rss
 • Małżeństwo jest z raju

  Agnieszka Gieroba

  dodane 07.04.2015 13:00

  Duszpasterskie Wykłady Akademickie (DWA), to spotkanie formacyjne duchowieństwa archidiecezji lubelskiej, jakie od wielu lat co roku organizują wspólnie Katolicki Uniwersytet Lubelski i kuria metropolitalna. Tegoroczny temat spotkania to "Duszpasterz w służbie małżeństwa i rodziny".

  - To bardzo aktualny temat w obecnym czasie, kiedy powstało tyle zamieszania w związku z synodem biskupów dotyczącym rodziny, jaki za nami i jego następną częścią, jaka czeka nas w październiku. Chcemy zwrócić uwagę księży na problemy z jakimi spotyka się Kościół w tym kontekście - mówi ks. Ryszard Podpora.

  Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się prof. Maria Gałkowska z KUL, która mówiła o poradnictwie małżeńsko-rodzinnym oraz ks. dr Przemysław Drąg duszpasterz Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, który wygłosił wykład pt. "Troska Kościoła o małżeństwo i rodzinę w świetle „Lineamenta” XIV zwyczajnego zgromadzenia ogólnego Synodu Biskupów".

  Zwracał on przede wszystkim uwagę na to, że podczas synodu wielokrotnie podkreślano, że małżeństwo wywodzi się z raju czyli dotyczy mężczyzny i kobiety.

  - Tylko ten związek został podniesiony do godności sakramentu, żaden inny. Dlatego trzeba pamiętać o tym, że w raju Pan Bóg stworzył mężczyznę i kobietę i z nich powstało małżeństwo. Jeśli się o tym zapomni, można lawirować nazywając małżeństwem związki homoseksualne. Dlatego w posługiwaniu duszpasterskim najważniejsze jest osadzenie małżeństwa w raju. Mówię o tym z mocą, bo zdarza się, że mówiąc o duszpasterstwie rodzin mamy na myśli domy samotnych matek, działania za życiem, opiekę nad samotnymi i opuszczonymi i w efekcie mało kto pracuje by służyć normalnym małżeństwom, które są podstawą w Kościele - podkreślał ks. Drąg.

  - Duszpasterskie Wykłady Akademickie zawsze poświęcone są aktualnym sprawom jakimi w danym czasie żyje Kościół. Dotykają problemów z jakimi spotykają się duszpasterze, pomagają w ich zrozumieniu i wskazują na możliwe rozwiązania. Dzięki nim księżom po prostu może być łatwiej w codziennej pracy duszpasterskiej - tłumaczy ks. Ryszard Podpora szef Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej.

  Więcej na ten temat w kolejnym "Gościu Niedzielnym".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół