• facebook
 • rss
 • Nominowany za "budowanie mostów"

  ks. Rafał Pastwa

  dodane 08.04.2015 13:39

  Grzegorz Linkowski, Tomasz Rożek i Elżbieta Ruman zostali nominowani do tegorocznej Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" im. Biskupa Jana Chrapka. Zwycięzcę poznamy 13 kwietnia podczas gali, która odbędzie się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

  Grzegorz Linkowski, reżyser, scenarzysta i producent filmowy został nominowany do prestiżowej nagrody „Ślad” za budowanie mostów między ludźmi różnych kultur i religii, dźwigającymi ciężar najtragiczniejszych doświadczeń wojny.

  Tomasz Rożek, fizyk i dziennikarz „Gościa Niedzielnego” otrzymał nominację za unikalne połączenie fascynacji nauką ze znakomitym warsztatem dziennikarskim oraz wyraźną identyfikacja religijną.

  Natomiast Elżbietę Ruman nominowano do nagrody za dziennikarski przekaz świętości Jana Pawła II oraz reporterską umiejętność pokazywania ludzi, którzy doświadczają pomocy, odnajdują wiarę.

  - To bardzo miłe wyróżnienie, bo nie trafia się ono codziennie. Dla mnie ta nominacja to niejako potwierdzenie drogi, którą idę. W uzasadnieniu mojej nominacji dostrzeżono dialogowy charakter kina, które realizuję. Nie robię kina dokumentalnego na każdy temat, tylko filmy, w których próbuję znaleźć odpowiedź na tożsamość współczesnego człowieka w ekstremalnych momentach jego życia, dotyczących relacji międzyludzkich, religijnych i narodowych - mówi G. Linkowski.

  -Wiele narodów, kultur i tradycji żyło obok siebie, dlatego próbuję pokazać te dramatyczne sytuacje, które narosły w wyniku wojny i innych bolesnych doświadczeń wielu ludzi. Pokazuję spotkanie Polaków i Ukraińców po Wołyniu, pokazuję spotkanie dziecka holokaustu z dzieckiem zbrodniarza hitlerowskiego. Próbuję te skomplikowane sytuacje rozwiązać, rzucić na nie nowe światło - tłumaczy reżyser.

  - Bywam dokumentalistą, nie jestem nim na co dzień. Ale na świat patrzę już oczami filmowca. Nie potrafię inaczej. Gdzieś, gdzie jest konflikt, dostrzegam możliwość załagodzenia tego poprzez kino - podkreśla.

  Zwycięzca nagrody otrzyma pamiątkową statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł. Nagroda „Ślad” zostanie przyznana już po raz 14.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół