• facebook
 • rss
 • Dar Polski dla świata

  ag

  dodane 17.04.2015 09:35

  W otwarciu wystawy „Jan Paweł II - dar Polski dla świata”, którą można oglądać w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej uczestniczyły władze KUL, abp Stanisław Budzik wraz z bp. Arturem Mizińskim i wieloma znamienitymi gośćmi.

  - Jan Paweł II w czasie swego długiego pontyfikatu wielokrotnie rozmawiał z głowami państw i przemawiał w różnych parlamentach. Dziś po raz kolejny „przemawia” w wysokiej izbie polskiego parlamentu z plansz poświęconej Jemu wystawy - mówił rektor KUL ks. Antonii Dębiński na otwarciu wystawy.

  By trafić do jak najszerszej grupy odbiorców ekspozycję przygotowano w trzech językach: polskim, angielskim i francuskim.

  Ze względu na zróżnicowanie znajomości osoby i nauczania Papieża w różnych krajach świata, tablice zostały przygotowane w możliwie uniwersalny sposób. Są to ułożone tematycznie cytaty, kopie dokumentów i opatrzone komentarzami zdjęcia. Ukazują życie i najważniejsze aspekty pontyfikatu Jana Pawła II, między innymi działania na rzecz dialogu międzyreligijnego, chorych i potrzebujących, nauczanie skierowane do młodzieży i rodzin.

  - Dziś, 10 lat po śmierci Jana Pawła II przybywa tych, którzy Jego pontyfikatu już nie pamiętają. Tym młodym ludziom żyjącym w świecie rozchwianych wartości trzeba
  stwarzać okazje, by mogli poznać osobę papieża Polaka, którego młodzież z całego świata uznawała za autentycznego przewodnika i charyzmatycznego lidera, który wyznawaną prawdę uobecniał swoim życiem - mówił rektor KUL.

  Po raz pierwszy wystawa ta została zaprezentowana rok temu w Trybunale Koronnym w Lublinie oraz - równolegle - w ratuszu w kanadyjskim Windsor, mieście partnerskim Lublina.

  Ekspozycja była już pokazywana w wielu miejscach zarówno w kraju, jak i za granicą (m.in. w Parlamencie Federalnym w Ottawie, Parlamencie Europejskim, Konsulacie Generalnym RP w Toronto i ośrodkach polonijnych USA i Kanady). Wystawę przygotował Uniwersytet Otwarty KUL we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół KUL, Urzędem Miasta Lublin oraz Polish Canadian Business and Professional Association of Windsor.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół