• facebook
 • rss
 • Mamy nowych kapłanów

  ag

  dodane 06.06.2015 11:27

  Abp Stanisław Budzik udzielił 8 diakonom lubelskiego seminarium święceń kapłańskich. Uroczystość odbyła się w archikatedrze w obecności biskupów pomocniczych naszej diecezji, rodzin, przyjaciół i wychowawców nowych kapłanów.

  Zwracając się do diakonów w homilii przed udzieleniem święceń kapłańskich, abp Stanisław Budzik przywołał historię ks. Michała Janochy, który za tydzień w Warszawie otrzyma święcenia biskupie. Zanim został kapłanem, studiował historię sztuki. Jeden z dziennikarzy zapytał go, czy te studia pomogły mu w decyzji o zostaniu księdzem. Odpowiedział, że to bardzo skomplikowana sprawa i opowiedział dziennikarzowi historię swego przyjaciela Konrada, który utonął. Tylko Michał Janocha i jeden kapłan wiedzieli, że Konrad chce zostać kapłanem. Nie wiedzieli o tym nawet jego rodzice, którzy myśleli, że Konrad pójdzie na historię sztuki. Ojciec podarował Konradowi książkę z dedykacją, by odkrywał w sztuce prawdę. Po jego śmierci książkę dostał Michał Janocha. Pod wcześniejszą dedykacją jego ojciec dopisał, by Michał zrealizował w życiu to, czego Konrad nie zdołał. W pierwszej chwili pomyślał, że skoro Konrad chciał też studiować historię sztuki, to i on podejmie te studia. Tak zrobił. To był czas odkrywania przez niego Kościoła po okresie buntu. W końcu odkrył, że jego pragnieniem jest bycie kapłanem. To samo pragnienie odkryli w sobie młodzi ludzie, którzy dziś otrzymali święcenia kapłańskie.

  Za wzór abp Stanisław postawił im św. Jana Pawła II. - Hasło "Totus Tuus" - cały Twój to zachęta, by Eucharystia, którą sprawujemy, dokonała w nas przemiany, abyśmy i my stali się ofiarą miłą Panu. Każdy z was odpowiadał przez 6 lat formacji w seminarium słowami pieśni "Ofiaruję Tobie, Panie mój, całe życie me, cały jestem Twój aż na wieki. Tyś miłością mą jedyną jest". Nie zapominajcie o tych słowach w codziennym kapłańskim życiu - mówił abp Budzik.

  Nawiązał też do homilii na pogrzebie Jana Pawła II, podczas której kard. Ratzinger powiedział, że zdaniem, które streszcza życie papieża, są słowa "pójdź za mną". - Dodam do tego jeszcze, że w tajemnicy powołania chodzi o to, by powołanie przez Boga spotkało się z radosną odpowiedzią człowieka. "Pójdź za mną" wybrzmiało w życiu Jana Pawła II wielokrotnie. Za każdym razem było to wezwanie do nowych zadań, za każdym razem trzeba było pozostawić na brzegu jakąś barkę: karierę aktorską, młodych ludzi, królewski Kraków, umiłowaną ojczyznę. Pan jednak wspierał Karola, posyłając mu swego Ducha i zapewniając o swojej bliskości. I Wam, drodzy prezbiterzy, Pan udziela swego Ducha, który was do wszystkiego uzdolni - podkreślał abp Stanisław.

  Święcenia kapłańskie otrzymało 8 diakonów: Michał Kłysz z parafii św. Rodziny w Chełmie, Tomasz Koma z parafii Kraczewice, Grzegorz Kruk z parafii Żyrzyn, Łukasz Kukier z parafii św. rodziny w Lublinie, Karol Madejek z parafii Opole Lubelskie, Paweł Serewa z parafii Markuszów, Łukasz Włosek z parafii Jawidz-Rokitno oraz Paweł Zawada z parafii MB Różańcowej w Lublinie.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół