• facebook
 • rss
 • Informacje popłyną 100 razy szybciej

  Politechnika Lubelska, RP

  dodane 16.06.2015 10:35

  Wynalazek naukowców z Politechniki Lubelskiej pozwoli stukrotnie zwiększyć prędkość przesyłania danych w sieciach informatycznych.

  Pracownicy Instytutu Elektroniki i Technik Informacyjnych PL od dwóch lat pracują nad stworzeniem całkowicie optycznego przełącznika fotonicznego.

  - Jednym z podstawowych problemów stawianych współczesnym sieciom informatycznym jest zwiększenie szybkości przesyłania informacji - mówi prof. Piotr Kisała, kierownik Zakładu Optoelektroniki i Sieci Teleinformatycznych.

  Obecnie najczęściej wykorzystuje się przełączniki optyczne i elektroniczne, które łączą linie światłowodowe za pośrednictwem urządzeń optoelektronicznych.

   - Zamiana sygnału optycznego na elektroniczny i elektronicznego na optyczny wiąże się ze stratami zarówno amplitudy samego sygnału, jak i prędkości przełączania - wyjaśnia P. Kisała.

  Zaproponowane przez zespół rozwiązanie tego problemu to w pełni optyczny przełącznik fotoniczny zapisany wewnątrz włókna światłowodowego.

  - Wprowadzenie do istniejących sieci naszych przełączników optycznych będzie równoznaczne z posiadaniem szybszych i nowocześniejszych elementów sieci teleinformatycznych - zapewnia profesor.

  - Już istniejące sieci wyposażone w takie przełączniki będą pracowały efektywniej. Spowoduje to wzrost innowacyjności firm, które zdecydują się na posiadanie tej technologii - dodaje naukowiec.

  Wszystkie badania prowadzone były na specjalistycznym sprzęcie zlokalizowanym w Centralnym Laboratorium Wdrożeń PL. Wartość nowo utworzonych stanowisk do wytwarzania i charakteryzacji układów fotonicznych wynosi 8 mln zł.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół