Nowy numer 13/2024 Archiwum

Czy można zmumifikować jabłko?

Choć do największej naukowej imprezy w naszym regionie jeszcze 3 miesiące, już trwają zapisy na poszczególne wydarzenia. Niektóre z nich cieszą się tak wielkim zainteresowaniem, że trzeba prosić o reedycję projektu.

Jak smakuje zmumifikowane jabłko i czy przy udziale cytryny można przesłać tajemną wiadomość? Tych i innych ciekawych rzeczy będziemy mogli się dowiedzieć podczas XII już Lubelskiego Festiwalu Nauki. 

W tym roku głównym organizatorem i koordynatorem Lubelskiego Festiwalu Nauki jest Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej. Do Festiwalu przystąpiło 28 instytucji, które przygotowały ponad tysiąc projektów. Tegorocznym hasłem festiwalu jest stwierdzenie "Nauka drogą do Nobla".

Wśród przygotowanych przez współorganizatorów festiwalu projektów znalazło się aż 120 propozycji studenckich. - To głównie warsztaty przygotowane przez koła naukowe pod kierunkiem nauczyciela akademickiego - mówi koordynator Festiwalu Monika Baczewska - Ciupak. 

Choć zapisy na festiwalowe wydarzenia ruszyły zaledwie kilka dni temu, 21 878 miejsc już zostało zarezerwowanych. - Są pozycje, które cieszą się wielką popularnością jak choćby warsztaty zorganizowane przez Pocztę Polską, czy interaktywne warsztaty z robotyki dla dzieci, na które miejsca zostały pozajmowane bardzo szybko, ale są też takie, które, choć są bardzo interesujące, nadal czekają na chętnych - podkreśla Monika Baczewska-Ciupak. 

Jak zaznacza pani koordynator każdy z projektów ma zakładkę z prośbą o dodatkową edycję kiedy miejsca się wyczerpują - Można jednak poprosić również o inny termin danego wydarzenia jeśli komuś podany termin nie pasuje - podkreśla Baczewska-Ciupak. - Chcemy działać w takim kierunku, żeby zrealizować jak najwięcej edycji,  więc naprawdę nie powinno być problemu z dostaniem się na wymarzone warsztaty czy wykłady.

Jak podkreśla koordynator festiwalu, w tym roku wszyscy współorganizatorzy zachęcani byli do stworzenia nowych, interesujących projektów więc na stronie Lubelskiego Festiwalu Nauki można znaleźć wydarzenia, w których nikt jeszcze nie miał okazji uczestniczyć, jak choćby warsztat organizowany przez Uniwersytet Medyczny: "Babciu, dziadku dlaczego ty masz takie....". - Te warsztaty będą przeprowadzone z udziałem symulatorów odczuć ludzi w wieku podeszły więc wszystkie dzieci będą mogły zobaczyć i poczuć jak odczuwają pewne rzeczy ludzie starsi - wyjaśnia Monika Baczewska-Ciupak.  - Sama chętnie wzięłabym udział w takim warsztacie - śmieje się pani koordynator. 

Festiwal potrwa od 19 do 25 września i jak zwykle rozpocznie go piknik naukowy, w tym roku także na lubelskiej Arenie. 

Na wszystkich młodych naukowców czekają też dwa konkursy. Pierwszy z nich to "Filmowe Laborki" konkurs skierowany do uczniów i studentów. - Chodzi o to by przesłać do nas (UMCS)  filmową prezentację dowolnego eksperymentu lub zjawiska fizycznego, chemicznego bądź biologicznego - wyjaśnia Baczewska - Ciupak. Drugi konkurs zatytułowany "Kreacje - Innowacje"  skierowany jest do studentów z województwa lubelskiego. By wziąć w nim udział, trzeba w ciekawy sposób zaprezentować studiowany przez siebie kierunek. 

Gra jest warta świeczki, bo na zwycięzców czekają wysokie nagrody pieniężne. Nagroda główna to 2 tys. zł. Czas na zgłaszanie swych prac do konkursu mija 20 sierpnia. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy