Czwarty października ubiegłego roku był ciepły i słoneczny. Idealny na przeprowadzkę do nowego domu, nie tymczasowo, ale na stałe. Matka przemierzała z Synem ostatni odcinek peregrynacyjnego szlaku.
- Gdy arcybiskup zapytał mnie czy nie chciałbym przyjąć obrazu Matki Bożej Latyczowskiej do kościoła MB Różańcowej - byłem zaskoczony, a jednocześnie szczęśliwy. Zalecił mi modlitwę w tej intencji. Znałem już historię tego obrazu, miałem świadomość wartości tego wizerunku dla chrześcijaństwa, wielokrotnie również gościłem księdza pracującego w Latyczowie - opowiada ks. prał. Józef Dziduch, proboszcz parafii przy ul. Bursztynowej w Lublinie.
Gdy okazało się, że decyzja zapadła, a wszystkie formalności co do przeniesienia obrazu zostały dopełnione, radość parafian i duszpasterzy była ogromna.
- Parafianie byli zaskoczeni, podczas homilii opowiedziałem historię obrazu, ale widziałem, że niektórzy jeszcze nie dowierzali. Wiele osób chciało zobaczyć jak wygląda cudowny obraz, gdy rozpoczęła się peregrynacja po lubelskich kościołach to chodzili by go zobaczyć i pomodlić się przed nim - opowiada ks. Dziduch.
Obraz został zainstalowany w ścianie prezbiterium na oczach wiernych. Setki osób wzruszonych do łez obserwowało ten moment.
- Nie wyobrażaliśmy sobie tego inaczej. Nie chcieliśmy zawieszać obrazu po uroczystości. Wszystko zostało wcześniej przygotowane, aby wszyscy obecni na uroczystości mogli być świadkami tego historycznego wydarzenia - wyjaśnia kapłan.
Kościół jest otwarty dla wiernych każdego dnia ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Kościół przy ul. Bursztynowej 20 w Lublinie jest codziennie otwarty, odwiedzają go mieszkańcy osiedla i miasta, przyjeżdżają pielgrzymki.
- Na obrazie Maryja trzyma na ręku Chrystusa, który zachęca nas do życia Ewangelią. Jest to najważniejsze przesłanie dla nas. Ludzie przychodzą do kościoła, bo chcą usłyszeć komentarz do Ewangelii - podsumowuje.
W kościele pojawiły się właśnie freski, które przedstawiają główne wydarzenia dotyczące "tułaczki" świętej ikony, począwszy od sceny przekazania obrazu polskim dominikanom przez papieża Klemensa VIII, a na scenie wprowadzenia obrazu do kościoła przy ul. Bursztynowej w Lublinie skończywszy.
Pierwsza rocznica przeniesienia cudownego obrazu do Kościoła MB Różańcowej przypada 4 października. Tego dnia odbędzie się w tym kościele spotkanie osób życia konsekrowanego, które pochodzą z archidiecezji lubelskiej, a także tych, które pracują na jej terenie. Spotkanie odbędzie się w związku z trwającym Rokiem Życia Konsekrowanego.
Rozpocznie się ono konferencją o godz. 11.30. Kolejnym punktem spotkania jest Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika oraz wspólna agapa i koncert.