• facebook
 • rss
 • Piłsudski z wizytą u Zamoyskich

  jj

  dodane 09.11.2015 10:24

  Powstała z wielkiej pasji i zamiłowania zarówno do samego Józefa Piłsudskiego, jak i do tego okresu. Antykwariusz Andrzej Madejski, po raz pierwszy w takiej formie, zaprezentował swoje prywatne zbiory.

  Wystawa zatytułowana "Legiony to..." została zainaugurowana wczoraj podczas dnia otwartego w muzeum w Kozłówce i będzie prezentowana do końca listopada.

  Andrzej Madejski udostępnił część swoich zbiorów związanych z działalnością marszałka Józefa Piłsudskiego dla wszystkich odwiedzających pałac Zamoyskich. 

  Wśród pamiątek po legionistach są m.in. portrety, plakiety i medale z wizerunkiem naczelnego wodza, pamiątkowe odznaki pułkowe, odznaczenia i medale, śpiewniki patriotyczne, okolicznościowe pocztówki, a nawet karykatury. - Mój dziadek Leon brał udział w I wojnie światowej. Choć nie walczył razem z Piłsudskim, wiele mi o nim opowiadał - mówi pan Andrzej. - Gdy dorosłem, na tyle zaintrygowały mnie zarówno te czasy, jak i sama postać Józefa Piłsudskiego, że zacząłem zbierać wszelkie pamiątki związane z marszałkiem i z tym okresem. 

  Pan Andrzej kolekcjonowaniem zajmuje się od 30 lat. Każdy z prezentowanych przedmiotów jest dla niego cenny i każdy ma swoją historię. - Wiele rzeczy wyszperałem na targach staroci, część dostałem od znajomych, w kilku przypadkach dokonałem wymiany - opowiada. 

  Wśród szczególnych zdobyczy antykwariusz wymienia szablę z 1917 r. oraz oryginalne zdjęcie legionistów z 1918 r. przy kopcu poświęconym pamięci zamordowanych żołnierzy. 

  Zbiory Andrzeja Madejskiego można oglądać do końca listopada w sieni muzeum. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół