• facebook
 • rss
 • Badania zmieniają świat

  ag

  dodane 24.11.2015 13:27

  Postęp ludzkości jest możliwy dzięki niezliczonym badaniom naukowców w różnych dziedzinach życia. Wychodząc z tego założenia KUL zainwestował w nowoczesny gmach, w którym mają być prowadzone nowatorskie badania.

  Otwierając Centrum Badań Naukowych KUL rektor ks. prof. Antoni Dębiński zapewnił, że to miejsce przyczyni się nie tylko do rozwoju uczelni i sukcesów naukowców, ale będzie miało wpływ na rozwój Lublina i całego regionu.

  Nowoczesne laboratoria i sprzęt wart wiele milinów złotych, mają pomóc naukowcom w osiągnięciu sukcesu.

  Centrum nastawione jest na prowadzenie badań głównie z dziedziny biologii i chemii, ale nie tylko.

  - Będziemy prowadzić badania także z dziedzin pokrewnych takich jak medycyna czy farmacja, ochrona zdrowia, optyka rentgenowska, a także np. badania pomocne konserwatorom zabytków, badania związane z rolnictwem i leśnictwem czy budownictwem. Możliwości jest wiele - mówił rektor.

  Interdyscyplinarne Centrum Badań Naukowych (ICBN) powołane zostało do istnienia na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Środowisku. Jego celem  jest wspieranie rozwoju nauk przyrodniczych w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz nawiązanie współpracy zespołów badawczych rekrutujących się z różnych dyscyplin naukowych, aby wspólnie prowadzić szeroko zakrojone interdyscyplinarne badania naukowe.

  Laboratoria i pracownie ICBN zostały wyposażone w nowoczesną aparaturę naukowo-badawczą pozwalającą prowadzić badania na światowym poziomie, w tym również unikalną aparaturę zaprojektowaną specjalnie dla potrzeb tematyki badawczej realizowanej w ICBN.

  - Nasze centrum otwarte jest na różne dyscypliny naukowe i specjalistyczne grupy-praktyków, którzy w swojej pracy zawodowej potrzebują niejednokrotnie wsparcia w rozwiązywaniu problemów naukowych i technicznych - zapewnia ks. prof. Dębiński. - Jesteśmy otwarci na problemy, z którymi niejednokrotnie borykają się przedsiębiorcy, zarówno te w obszarze doskonalenia produktu, jak i kontroli jakości czy ochrony środowiska. Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi zespołami naukowo-badawczymi.

  Budowa Centrum kosztowała 97 mln złotych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół