• facebook
 • rss
 • Brygada międzynarodowa sygnałem dla wszystkich

  rp

  dodane 25.01.2016 13:35

  Zakończyła się oficjalna ceremonia rozpoczęcia funkcjonowania Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG w Lublinie. W wydarzeniu udział wzięli ministrowie: Antoni Macierewicz, Juozas Olekas i gen. armii Stepan Połtorak.

  Punktualnie o godz. 10.00 rozpoczęło się powitanie ministrów przez Kompanię Reprezentacyjną Wojska Polskiego w siedzibie Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG,  przy ul. Idziego Radziszewskiego 4 w Lublinie. Orkiestra wojskowa odegrała hymny państwowe Litwy, Ukrainy i Polski. Następnie ministrowie udali się na rozmowy.

  Dyskutowali na temat  problematyki dotyczącej sytuacji bezpieczeństwa w regionie oraz współpracy politycznej i wojskowej.

  - Spotkaliśmy się dzisiaj na odebranie meldunku o wstępnej gotowości wspólnej brygady litewsko-ukraińsko-polskiej i przejściu do następnego etapu – przygotowania gotowości operacyjnej w ciągu najbliższego roku. Meldunki jakie odebraliśmy, wskazują na dobrą pracę, dobre zgranie wszystkich trzech batalionów. Traktujemy to współdziałanie jako jedną z zasadniczych form naszej współpracy wojskowej na wschodniej flance NATO. Przy czym szczególną cechą jest to, że dwa państwa będące członkiem NATO współdziałają z Ukrainą będąca pod presją agresji rosyjskiej - powiedział podczas konferencji prasowej Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej Polski.

  Zdaniem ministra A. Macierewicza brygada międzynarodowa ma być sygnałem dla wszystkich, którzy chcieliby naruszyć pokój w tej części Europy.

  - Oczywiście ta brygada jest brygadą działającą w ramach decyzji Rady Bezpieczeństwa, ale też mamy świadomość, że jest znakiem i jasnym sygnałem dla wszystkich, którzy chcieliby naruszać pokój w Europie. Dlatego przywiązujemy olbrzymią uwagę do jak najszybszego osiągnięcia gotowości operacyjnej oraz wszystkich działań, które są podejmowane w trakcie naszej współpracy. Jest to świadectwo zdolności wojskowego współdziałania trzech krajów: Litwy, Ukrainy i Polski - podkreślił minister Macierewicz.

  Gest solidarności ministrów na zakończenie spotkania   Gest solidarności ministrów na zakończenie spotkania ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Dzięki współpracy z oficerami i żołnierzami natowskimi, armia ukraińska zdobyła nowe doświadczenia i umiejętności, co zdaniem ministra obrony Ukrainy przełożyło się na skuteczność działań wojskowych we wschodniej Ukrainie.

  - Korzyść udziału strony ukraińskiej w tym projekcie jest ogromna. Mamy już pewne doświadczenia z tym związane. Od początku agresji rosyjskiej wiele krajów wspierało Ukrainę materialnie jak też poprzez pomoc instruktorów. Ci oficerowie i żołnierze, którzy przeszli szkolenia z udziałem instruktorów natowskich są lepiej przygotowani do walki i notują mniejsze straty - powiedział gen. armii Stepan Połtorak, minister obrony Ukrainy.

  - Wszystkie strony są zainteresowane funkcjonowaniem brygady, każda strona odnosi swoje korzyści. My traktujemy brygadę jako swoistą lokomotywę, która ciągnie do przodu jakość naszej armii. Jestem przekonany, że dla żołnierzy polskich i litewskich również będzie ubogacające - dodał gen. Połtorak.

  Zaznaczył jednocześnie, że nie było rozmów na temat zaangażowania brygady międzynarodowej w działania operacyjne we wschodniej Ukrainie. - Nie rozpatrujemy zagadnienia wykorzystywania brygady na terenach wschodniej Ukrainy, to nie było przedmiotem naszych rozmów. Brygada osiągnie pełną zdolność bojową w 2017 r., a jestem przekonany, że integralność terytorialną Ukrainy odnowimy już w 2016 r.- podsumował.

  Juozas Olekas, minister obrony Republiki Litewskiej podkreślił, że docenia fakt utworzenia wspólnej brygady, która potwierdza zdolność współpracy wojskowej Polski, Litwy i Ukrainy. - To kolejny krok w umacnianiu naszej współpracy obronnej, ale także współpracy jako takiej. Jestem przekonany, że wraz z funkcjonowaniem tej brygady Ukraina będzie przygotowana lepiej by powstrzymywać agresję - mówił.

  Minister obrony republiki Litewskiej pogratulował gen. Połtorakowi przeprowadzenia reform w armii ukraińskiej oraz w resorcie obronności. - Widzimy coraz silniejszą armię ukraińską. Nasza współpraca jest tylko jednym z elementów szerokiego poparcia, jakie Ukraina znajduje na świecie. Chciałbym życzyć zrealizowania planu osiągnięcia do 2020 r. standardów natowskich dla armii ukraińskiej - dodał minister Olekas.

  O powstaniu LITPOLUKRBRIG postanowiono w 2009 r., a umowę o jej tworzeniu ministrowie obrony trzech państw podpisali 19 września 2014 r. w Warszawie. Jedną z przesłanek do stworzenia wielonarodowej brygady było zaangażowanie Ukrainy we współpracę z NATO.

  Brygada ma liczyć 4,5 tys. żołnierzy i podlegać dowództwu, które stacjonuje w Lublinie. Narodowe komponenty pozostaną natomiast na terytoriach swych państw. Stanowiska dowódcy brygady, jego zastępcy i szefa sztabu będą się zmienić co dwa lata. Obecnie dowódcą wielonarodowej brygady LITPOLUKRBRIG jest gen. bryg. Adam Joks.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół