• facebook
 • rss
 • Pamięć o Holocauście

  rp

  dodane 26.01.2016 11:00

  Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu to wspomnienie niezliczonych ofiar nazistów, zwłaszcza córek i synów narodu żydowskiego.

  Dzień pamięci przypada 27 stycznia. Nie jest to data przypadkowa, gdyż to właśnie 27 stycznia 1945 doszło do wyzwolenia i oswobodzenia Konzentrationslager Auschwitz-Birkenau.

  - Pamiętajmy w tym dniu o wszystkich ofiarach Holocaustu, a zwłaszcza o córkach i synach narodu żydowskiego, który został skazany na całkowite wyniszczenie przez nazistów. Solidaryzujemy się poprzez modlitwę z tymi, którzy opłakują swoich bliskich i przeżywają ból. Pamiętamy także o tych wszystkich, którzy zostali zgładzeni - mówi bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.

  - Niech symbolem pamięci stanie się zapalona świeca w oknach naszych domów i mieszkań - apeluje bp Mieczysław Cisło.

  Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu to także wezwanie do refleksji nad problematyką siły słowa, które jest zdolne doprowadzić do nieludzkich czynów. Mowa pogardy, wykluczenia i nienawiści grozi także współczesnym społeczeństwom w dobie internetu i mediów społecznościowych.

  Obowiązkiem każdego człowieka, a tym bardziej każdego chrześcijanina, jest przeciwstawianie się słowom i gestom, które wprowadzają nienawiść, lęk i ból. Wezwanie do przeciwstawiania się rasizmowi i antysemityzmowi pozostaje nadal aktualne.

  Żaden człowiek dobrej woli, żaden uczeń Chrystusa nie powinien godzić się na obojętność i milczenie w obliczu jakiejkolwiek formy przemocy oraz cierpienia drugiej osoby.

  Państwowe Muzeum na Majdanku przyłącza się do obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Instytucja przygotowała specjalny program edukacyjny dla uczniów lubelskich szkół.

  - Obchody w muzeum na Majdanku rozpoczną się o godz. 11.00 wykładem na temat losów żydowskich więźniów Majdanka. O godz. 12.00 młodzież, której towarzyszyć będą byli więźniowie obozu na Majdanku, zapali znicze przy Pomniku-Bramie i odda hołd pomordowanym. Kolejnym punktem programu będą zajęcia edukacyjne przy wystawie historycznej - informuje Agnieszka Kowalczyk-Nowak.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół