Żyją dla innych, niosą pomoc i radość słabszym. Dziś otrzymali wyjątkowe wyróżnienia, za swą społeczną i artystyczną działalność.
Od jedenastu lat nagroda „Angelusa” wskazuje ludzi o niezwykłych anielskich osobowościach, dla których inspiracją jest humanizm i ewangeliczna koncepcja człowieka. Dziś po raz drugi uroczysta gala wręczenia „Angelusów”, odbyła się na Zamku Lubelskim.
Nagrodę "Angelus Lubelski" przyznaje Kapituła powołana przez Duszpasterza Środowisk Twórczych - ks. Ryszarda Winiarskiego w 2005 roku. Nagroda ma promować „ludzi i postawy, które są zarazem znakiem sprzeciwu i nadziei. Otrzymują ją ludzie, którzy żyją dla innych. Niosą pomoc i radość słabszym. Swoją postawą przywracają nadzieję i szacunek dla każdego człowieka."
Angelus, którego otrzymują wyróżnieni, to rzeźbiona i pozłacana statuetka przedstawiająca uskrzydloną postać nachylonego człowieka, zaprojektowana przez Andrzeja Widelskiego
- Im więcej osób pozna naszą ideę, tym świat choć odrobinę stanie się lepszy, a mieszkańcy naszego miasta poznają niezwykłe osobowości, ludzi - aniołów mieszkających obok nas, którzy często w skrytości serca wzbogacają nas w różnych dziedzinach życia od pomocy charytatywnej począwszy, na sztuce skończywszy - mówił podczas dzisiejszej gali autor statuetki Angleusa, A. Widelski.
Tegorocznymi laureatami zostali: ks. Leszek Surma wyróżniony w kategorii człowiek kultury medialnej. Kierowniczka Muzeum Martyrologii pod Zegarem Barbara Oratowska doceniona została w kategorii człowiek służby publicznej. Angelus miłosierdzia trafił w ręce kardiologa konsultanta Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dr Andrzeja Biłana, natomiast statuetkę w kategorii „dobroczynność, odebrało małżeństwo, właściciele firmy „Ryjek” państwo Janina i Edward Woźniakowie.
Prof. Urszula Bobryk otrzymała statuetkę w kategorii człowiek animacji życia kulturalnego a reżyser Grzegorz Linkowski odebrał Angelusa artystycznego. – To jest dla mnie szczególna nagroda, bo pierwsza, którą otrzymałem w tym mieście – mówił Grzegorz Linkowski.
Angelus za całokształt twórczości trafił do pani Anny Fornal twórczyni Stowarzyszenia "W stronę sztuki". - To dla mnie bardzo ważna nagroda - przekonuje pani Anna. - W moim wieku kiedy kończy się aktywność, ta nagroda daje sens wszystkiemu temu co przez te lata robiłam. Czasami człowiek spogląda za siebie i myśli sobie, że życie tak szybko minęło, że nic się nie udało konkretnego zrobić. Ta nagroda jest dla mnie potwierdzeniem, że jednak coś mi się udało - dodaje.
Do nagrody w kategorii Angelus kultury medialnej był nominowany także ks. dr Rafał Pastwa, szef lubelskiej redakcji "Gościa Niedzielnego'.