• facebook
 • rss
 • Bolesna konsekwencja plagiatu

  lj, rp

  dodane 03.02.2016 10:09

  Przypadek ks. S. Tymosza spowodował natychmiastową reakcję KUL. Władze uniwersytetu zdecydowały przed ponad dwoma laty o sformalizowaniu polityki przeciwdziałania patologiom życia naukowego. Sprawa nie została zamieciona pod dywan, a sprawca plagiatu ukarany.

  Ksiądz Stanisław Tymosz we wrześniu 2013 r. odpowiadał przed sądem w sprawie plagiatów. Tłumaczył, że nie miał świadomości ich popełnienia. Przyznał się do winy.

  Sąd Rejonowy Lublin-Zachód uznał go winnym i warunkowo umorzył sprawę, jednocześnie wyznaczając jeden rok próby.

  Władze KUL zdecydowały również o sformalizowaniu polityki przeciwdziałania patologiom życia naukowego.

  Z inicjatywy rektora KUL powołany został w trybie pilnym zespół roboczy ds. przygotowania uchwały senatu w sprawie spójnej i stanowczej polityki antyplagiatowej, stosowanej przez uczelnię w stosunku do prac studenckich, dorobku naukowego pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych oraz dorobku poddawanego ocenie w ramach czynności prowadzących do uzyskania stopni i tytułów naukowych.

  Rzecznik KUL poinformowała, że Rada Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL po przeprowadzeniu wznowionego postępowania w sprawie przewodu habilitacyjnego ks. Stanisława Tymosza uchyliła uchwałę sprzed 13 lat w sprawie nadania ks. Tymoszowi stopnia doktora habilitowanego i rozstrzygnęła sprawę ponownie co do istoty, odmawiając nadania tego stopnia. Tym samym na poziomie uniwersytetu postępowanie to zostało zakończone.

  - Komisja ds. weryfikacji przeprowadziła wymagane analizy i przygotowała w sprawie raport, który wraz z wnioskami został przekazany Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Ta, jako organ właściwy, wznowiła postępowanie w sprawie przewodu habilitacyjnego ks. dra hab. Stanisława Tymosza, zwracając się do Rady WPPKiA KUL w kwietniu 2015 r. z prośbą o jego przeprowadzenie. We wznowionym postępowaniu Rada wyznaczyła 3 recenzentów - były to osoby, które nie brały dotychczas udziału w żadnych czynnościach związanych z nadaniem ks. Tymoszowi stopni naukowych - ks. prof. Wiesław Wenz (PWT we Wrocławiu), dr hab. Józef Koredczuk (Uniwersytet Wrocławski), dr hab. Leszek Ćwikła (KUL) - poinformowała dr Lidia Jaskuła, rzecznik KUL.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Morrus
   03.02.2016 15:18
   Po raz kolejny potwierdza się, że poziom kształcenia wyższego w Polsce jest alarmująco niski. Chyba należałoby obowiązkowo sprawdzić prace dyplomowe wykładowców, aby od razu usunąć z uczelni tych, którzy dopuścili się plagiatów. Rozwiązania techniczne już są: http://www.przeplata.info/index.php/czytnik-aktualnosci/ktory-system-plagiatowy-jest-najlepszy.html
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół