Nikt nie przypuszczał, że tak szybko może zabraknąć abp. Józefa Życińskiego. Na jego odejściu ucierpiały nie tylko Lublin i archidiecezja, ale wiele osób, środowisk, instytucji w całym kraju. Pozostawił jednak po sobie wiele śladów i wiele mostów.
Z okazji 5. rocznicy śmierci abp. Józefa Życińskiego TV KUL przygotowała i zrealizowała film dokumentalny. Jest on zapisem wspomnień o osobie zmarłego metropolity i naukowca, który był jednocześnie Wielkim Kanclerzem KUL.
W filmie pojawiają się również wypowiedzi abp. Józefa, który staje przed odbiorcą w różnych odsłonach życia uniwersyteckiego. Jego charakterystyczny głos, poczucie humoru i realizm wypowiedzi sprawia, że film ogląda się bez nadmiernego smutku czy frustracji.
Jutro w całej archidiecezji będą odbywały się modlitwy w intencji zmarłego abp. Życińskiego. Msza św. w archikatedrze lubelskiej za śp. abp. Józefa zostanie odprawiona o 19.00. Będzie jej przewodniczył abp. Stanisław Budzik, metropolita lubelski.
KUL uczci zmarłego metropolitę 14 lutego Nadzwyczajnym Recitalem Fortepianowym, podczas którego wystąpi Ingolf Wunder. Recital odbędzie się w auli im. Stefana kard. Wyszyńskiego o 18.00. Będzie to kolejny koncert z cyklu "Opus Magnum – KULowskie wieczory z muzyką".
Józef Mirosław Życiński urodził się 1 września 1948 r. w Nowej Wsi. W latach 1990-1997 był biskupem diecezji tarnowskiej. 14 czerwca 1997 papież Jan Paweł II mianował go arcybiskupem, metropolitą lubelskim. Ingres do archikatedry lubelskiej odbył się 29 czerwca 1997 r. Zmarł nagle 10 lutego 2011 r. w Rzymie.
Abp Józef Życiński (1948-2011) in memoriam
Sekretariat Mutacji