• facebook
 • rss
 • Spotkania z duszą

  jj

  dodane 10.02.2016 11:24

  Ojcowie dominikanie wraz z Fundacją Restaurare Basilicam zapraszają w każdą niedzielę Wielkiego Postu na słowno - muzyczne rekolekcje.

  Koncerty w Wielkim Poście w bazylice ojców dominikanów odbywają się od 2001 roku. W 2001 roku odbył się jeden koncert, a w 2002 już pięć koncertów po raz pierwszy pod nazwą „Wielkopostne Śpiewanie”. Od 2003 roku, aż do chwili obecnej, koncerty odbywają się we wszystkie niedziele Wielkiego Postu.

  Ojcowie dominikanie w trakcie spotkań z mieszkańcami naszego miasta, podejmują ważne tematy związane z sytuacją człowieka współczesnego w odniesieniu do nauki Kościoła katolickiego, łącząc je z muzyką przywołującą prawdy wiary chrześcijańskiej w utworach o tematyce pasyjnej i wielkopostnej.

  W tym roku, w którym obchodzimy jubileusz 800-lecia istnienia zakonu, dominikanie przybliżą wszystkim swą posługę i charyzmat. 

  Pierwszy koncert odbędzie się już w najbliższą niedzielę 14 lutego tradycyjnie o godz. 15. Chór Filharmonii im. H. Wieniawskiego wykona dwa utwory Stanisława Koszowskiego lubelskiego kompozytora i organisty związanego przez 47 lat swojego życia z kościołem św. Stanisława czyli Bazyliką Dominikańską w Lublinie. 

  21 lutego Wystąpi Tomasz Momot Quintet. Muzycy zaprezentują pieśni wielkopostne w jazzowych opracowaniach Tomasza Momota. Aktor Wiktor Zborowski będzie recytował wiersze o tematyce pasyjnej. 

  28 lutego koncert zatytułowany „Pie Jesu” zaprezentuje znany w naszym mieście zespół wokalny „Sine nomine” Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie.  Zespół pod dyrekcją Izabeli Urban zaprezentuje renesansowe pieśni wielkopostne.

  6 marca – kontynuując prezentację dokonań Klasztoru Dominikanów w propagowaniu kultury wystąpi chór działający przy Klasztorze, który nosi nazwę „Sonus veritatis”. Wokaliści z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego wykonają koncert pt.: „Laetare Jerusalem” „Weselcie się i nasycajcie u źródła waszej pociechy". Utwory będą pochodziły ze śpiewnika dominikańskiego pt. „Niepojęta Trójco” cz. I i II. Koncert poprowadzą Joanna Głogowska-Szychta i Maria Krzosek.

  13 marca wystąpi słynny Państwowy Akademicki Chór „Dudaryk ze Lwowa i zaprezentuje „Ukraińską muzykę na Wielki Post”. Znany zespół powstał 40 lat temu i koncertuje w całej Europie a w naszym mieście wystąpi po raz pierwszy.  

  20 marca zostanie zaprezentowana kompozycja współczesnej kompozytorki rosyjskiej Sofii Gubajduliny - Sieben Worte na wiolonczelę, akordeon i smyczki. Koncertowi towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna przedstawiająca Ukrzyżowanie Chrystusa na płótnach wielkich mistrzów przygotowana przez panią dr Elżbietę Matyaszewską historyka sztuki.

  Po każdym spotkaniu ze słowem i muzyką ojcowie dominikanie zapraszają na godz. 16 na Mszę św. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół