Nowy numer 13/2024 Archiwum

Życiowy wybór przejdź do galerii

Od tego, jakie studia wybiorą, może zależeć całe ich przyszłe życie. Dlatego, zanim podejmą ostateczną decyzję, dobrze się zastanawiają i pytają o różne możliwości, jakie może zaoferować im uniwersytet.

Ania przyjechała na ten dzień z Chełma. Jest tu z kilkoma koleżankami ze szkoły. W tym roku czeka je matura i wybór kierunków studiów, co, jak same przyznają, do łatwych nie należy.

- Tak naprawdę mamy ograniczony wybór, bo zależy on od przedmiotów, jakie wybrałyśmy na maturze. Z mojej perspektywy to nie jest najlepszy pomysł, by już na początku liceum wybierać kim się chce w życiu być i co studiować. Kilka lat temu widziałam się jako prawniczkę, dlatego zdecydowałam się na wybór klasy, gdzie przeważała historia i wos, ale teraz, gdy skończyłam 18 lat i zostałam wolontariuszką, która odwiedza dzieci w szpitalu, chętnie zostałabym lekarzem, niestety droga jest niemal zamknięta, bo chemia i biologia były traktowane w mojej klasie bardzo pobieżnie. Gdybym chciała zdawać na medycynę, musiałabym zmienić przedmioty maturalne i sama się do nich przygotować lub chodzić na korepetycje. Na te ostatnie rodziców nie stać, więc jednak zostanę przy prawie. Jestem na dniach otwartych UMCS, by lepiej przyjrzeć się temu kierunkowi i zdecydować czy wybiorę tę uczelnię, czy może KUL - mówi Anna Wojtasik.

Na drzwi otwarte UMCS przybyły rzeczywiście tłumy młodych ludzi. Większość z nich wie już na jakie studia będzie startować, ale są i tacy, którzy dopiero po dniach otwartych i rozmowie ze starszymi kolegami już studentami, podejmą decyzję.

UMCS nie tylko prezentował kierunki studiów, jakie ma w swojej ofercie, ale chwalił się możliwościami pozanaukowymi, jak choćby duże możliwości nauki języków obcych, sport, do którego zachęcał AZS UMCS, zespoły tańca, z których słynie uczelnia, akademickie radio i duszpasterstwo, które czeka na każdego, kto chciałby oprócz nauki zakosztować wspólnoty.

- Studia to także czas pogłębiania swoich relacji z Panem Bogiem, do czego zachęcam. Nasze duszpasterstwo służy pomocą, zaprasza do różnych wspólnot studenckich, organizuje rekolekcje, wyjazdy, spotkania z ciekawymi ludźmi. W każdą niedzielę w kościele garnizonowym odprawiamy o 19.30 Mszę dla studentów, wtedy też najłatwiej o kontakt z nami - mówi ks. Konrad Żyśko koordynator duszpasterstwa akademickiego UMCS.

Dla chętnych dodajemy, że od dziś do niedzieli w kościele garnizonowym trwają rekolekcje akademickie prowadzone przez kapucyna o. Tomasza Mantyka. Msza i nauki o 19.30.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy