• facebook
 • rss
 • W Chełmie mają pomysł i rozmach

  rp, bk

  dodane 19.03.2016 12:50

  W tym mieście od wielu lat obchody Niedzieli Palmowej wychodzą poza mury kościołów i koncentrują się również w tamtejszym domu kultury. To przykład aktywności osób świeckich, które nie narzekają ani nie oglądają się za każdym razem na duchownych.

  Koncerty w Niedzielę Palmową ChDK organizuje już od wielu lat. Na scenie tego dnia występowali już m.in. Mietek Szcześniak i Antonina Krzysztoń. W tym roku, w Niedzielę Palmową, 20 marca, o 18.00 w sali widowiskowej Chełmskiego Domu Kultury wystąpi zespół New Life'm.

  Koncert, podobnie jak w latach ubiegłych będzie wydarzeniem artystycznym i duchowym. - Dużo się dzieje w naszym domu kultury, jesteśmy bardzo zadowoleni z tego faktu, bo jeszcze niedawno pewne wydarzenia były dostępne tylko w Lublinie. Osobiście uważam, że począwszy od Niedzieli Palmowej mamy taki smutny czas, a przecież nie chodzi o smutek, ale o intensywne przeżywanie ostatniego tygodnia przed świętami - wyjaśnia Eliza.

  - Młodzi ludzie nie chcą spędzać czasu wyłącznie w kościołach, co nie oznacza, że nie jest istotna dla nich wiara. Wręcz przeciwnie. Chcemy, aby była ona obecna w przestrzeni kultury i wszędzie tam, gdzie żyjemy, gdzie się spotykamy. Same procesje to, moim zdaniem, za mało. Jak się zamkniemy z kościołach, to niedługo katolicy ale i w ogóle ludzie przyznający się do jakiejkolwiek wiary - będą się tłumaczyć z oddychania. Przecież już dzisiaj moi znajomi się dziwią, że chodzę do kościoła. A koncert muzyki chrześcijańskiej w centrum kultury to dla nich jakiś kosmos. Trzeba to stereotypowe myślenie zmienić. Nie zrobią tego księża, jedynie my, zwykli ludzie, możemy to zrobić. Ale nie zrobimy tego bylejakością i siedzeniem w kącie - analizuje Michał. - Z wielką niecierpliwością czekam na koncert Luxtorpedy w ChDK-u 3 kwietnia. To dobry przykład profesjonalizmu i normalności.

  Natomiast zespół New Life’m, którego historia sięga 1992 roku, uważany jest za jednego z prekursorów „chrześcijańskiego grania” w naszym kraju. Grupę od początku tworzą Joachim Mencel, Piotr Jankowski i Marcin Pospieszalski. Do muzyków dołączył Robert Cudzich. Pierwszym wokalistą zespołu zostaje Mieczysław Szcześniak. Przez pewien czas wokalistką zespołu była Natalia Niemen, obecnie główną wokalistką jest Agnieszka Musiał.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: CHDK, CHEŁM, KONCERT

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół