To pierwszy krok do tego, by społeczeństwo mogło się dowiedzieć dzięki mediom jakie znaczenie ma fakt, że młodzież z całego świata, zanim spotka się z papieżem Franciszkiem - odwiedzi Lubelszczyznę.
Do Lublina na diecezjalny etap Światowych Dni Młodzieży przyjedzie według aktualnych informacji 2 tys. młodych osób. Spędzą czas w wybranych parafiach archidiecezji, będą spotykać się i modlić z rówieśnikami i wiernymi w Kraśniku, Chełmie, Puławach, Krasnymstawie, Świdniku i w Lublinie. Odwiedzą też Katolicki Uniwersytet Lubelski – miejsce pracy kard. Karola Wojtyły, obóz zagłady na Majdanku, Lubelskie Muzeum w Lubinie oraz Stare Miasto w Lublinie.
Spotkanie abp. Stanisława Budzika z dyrektorami redakcji lubelskich mediów zorganizował ks. M. Ładniak i ks. A. Bab. Chodzi o stworzenie platformy informacyjnej promującej miasto i region, a także ideę ŚDM wśród społeczeństwa.
– Wiemy wszyscy jak bardzo istotna jest rola mediów we współczesnym świecie. Liczę, że państwo zechcecie wesprzeć działania i inicjatywy lubelskiego Kościoła. Zależy nam również na tym, by pokazać to, co piękne w naszym mieście i regionie – powiedział abp. Stanisław Budzik, metropolita lubelski.
Na spotkaniu byli obecni niemal wszyscy kierownicy największych lokalnych redakcji. Ci, którzy nie mogli się dzisiaj pojawić zapowiedzieli swój udział w spotkaniu roboczym dziennikarzy i fotoreporterów, które zostało zaplanowane na przyszły tydzień. Zawiązano dzisiaj porozumienie lokalnych redakcji, które będą informowane na bieżąco przez sztab medialny ŚDM AL o stanie przygotowań, ciekawostkach i historii ŚDM. Obecni w spotkaniu złożyli swoje podpisy na specjalnej tablicy.
Tablica z podpisami przedstawicielami redakcji lubelskich mediów ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Wprawdzie w lubelskim „Gościu Niedzielnym”, Radiu Lublin i TVP 3 – od pewnego czasu pojawiają się materiały informujące i promujące ŚDM. To teraz dziennikarze otrzymają dodatkowe wsparcie ze zespołu medialnego.
– Przyjadą do nas młodzi ze wszystkich stron świata, dlatego zależy nam na wspólnym działaniu, aby spotkanie młodzieży było dobrze rozpropagowane oraz by dzięki tym dniom dotarła do świadomości odbiorców idea tego spotkania – dodał ks. Adam Bab, koordynator ŚDM w archidiecezji lubelskiej.
Wiadomo, że etap diecezjalny pozostawia na obcokrajowcach większe wrażenie niż centralne spotkanie, gdyż wtedy mogą poznać zwyczaje polskich rodzin, u których został zorganizowany nocleg. To okazja by poznali kuchnię, tradycję, a także żywą wiarę gospodarzy. Jednocześnie nikt nie ukrywa, że to doskonała okazja na promocję regionu. Dlatego zaangażowanie mediów lokalnych jest tak istotne. Poza tym, za pośrednictwem mediów społeczeństwo będzie nie tylko informowane na temat bieżących przygotowań i wydarzeń, ale również zostanie zapoznane z ideą ŚDM.
Centralnym punktem podczas dni w diecezji będzie święto młodych „Arena Lublin” w sobotę 23 lipca. Dzień wcześniej, na placu zamkowym odbędzie się występ Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze.
Ks. M. Ładniak odpowiedzialny za organizację wydarzenia na Arenie Lublin podkreślił, że policja i odpowiedzialne służby ciągle pracują nad zapewnieniem pełnego bezpieczeństwa uczestnikom święta w Lublinie. 24 lipca młodzi goście z zagranicy będą uczestniczyć w Mszy św. razem ze wspólnotami wybranych parafii, a następnego dnia wyjadą na spotkanie w Krakowie.