• facebook
 • rss
 • Dyskusje o katechezie

  jj

  dodane 09.06.2016 18:40

  Podsumowanie roku szkolnego, wyznaczenie nowych zadań dla pracy katechetycznej w szkole oraz formacji katechetów - to niektóre z wielu punktów tradycyjnego, przedwakacyjnego spotkania dyrektorów wydziałów katechetycznych. Tym razem spotkanie odbywa się w Nałęczowie na terenie archidiecezji lubelskiej.

  Spotkanie dyrektorów wydziałów katechetycznych trwa od wczorajszego popołudnia. Do Nałęczowa przyjechało prawie 50 osób. Dziś w sanktuarium w Wąwolnicy wszyscy uczestnicy zjazdu spotkali się na Mszy św., której przewodniczył abp Stanisław Budzik. 

   - Radziłbym wszystkim katechetom, by te treści, które przekazują innym, były źródłem ich radości - podkreślił abp Budzik w rozmowie z GN. - Jeśli napełnią ich serca radością, wtedy ten przekaz będzie skuteczny. Od radości katechety rozpali się serce ucznia.

  Arcybiskup zaznaczył, że żyjemy w czasach, kiedy tradycyjny, słowny przekaz trudniej dociera do młodzieży. - Dziś młodzież żyje obrazem, więc trzeba wykorzystywać nowe środki wyrazu - podkreślił. 

  Obecny na trzydniowym spotkaniu bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, zwrócił uwagę, że coroczne spotkanie dyrektorów wydziałów katechetycznych jest okazją do oceny pojawiających się oraz narastających problemów związanych z katechezą, a także dobrym momentem do podsumowania tego co dobrego udało się przez rok osiągnąć. 

  Biskup zwrócił też uwagę na pojawiające się pytania związane z Pierwszą Komunią Św. trzecioklasistów.

  - Gdy sześciolatki musiały pójść do szkoły uznaliśmy, że trzeba czas przyjęcia Pierwszej Komunii Św. przesunąć do klasy trzeciej. Dziś, po pewnych doświadczeniach, możemy powiedzieć, że ta trzecia klasa była dobra ze względu na dłuższy czas przygotowania - podkreślił bp Mendyk. - Teraz zbieramy doświadczenia i głosy, i widzimy, że rodzice i katecheci w przypadku 7-latków sugerują, by zostać przy Pierwszej Komunii Św. w trzeciej klasie. Jest to okazja, by dobrze i mądrze zagospodarować ten czas od strony formacyjnej. 

  Podczas tegorocznego spotkania - jak mówił "Gościowi Niedzielnemu" bp Mendyk - uczestnicy postanowili, że temat który trzeba podjąć bardzo odważnie, to problem uchodźców widziany od strony katechetycznej, ale też od strony pewnego dialogu międzyreligijnego. - Myślę, że to najwyższy czas, byśmy mogli się nad tym zatrzymać także jako nad problemem katechetycznym - zauważył bp Mendyk. 

  Abp Stanisław Budzik podczas homilii, przybliżając zgromadzonym historię zarówno miejsca, w którym się znajdują, jak i historię obchodzącej dziś rocznicę konsekracji archikatedry lubelskiej, nawiązał także do poruszanego podczas obrad problemu uchodźców. - W ich sprawie jest przygotowywane oświadczenie prezydiów Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej - powiedział abp Budzik.

  Arcybiskup przytoczył także fragment tego oświadczenia:  "Ze źródeł naszej wiary wypływa jednoznaczna wskazówka do naszej postawy. Losu uchodźcy doświadczył nasz Pan Jezus Chrystus i Jego rodzina, gdy musieli uciekać przed Herodem. Zadaniem Kościoła jest wychowanie serc, które przez konkretne czyny miłosierdzia przyjdą z pomocą ciepiącym, tym którzy uciekają przed wojną, prześladowaniami, śmiercią. Tego rodzaju stosunek chrześcijan do innych ludzi od początku istnienia Kościoła był znakiem szczególnym" - cytował arcybiskup. 

  Spotkanie dyrektorów wydziałów katechetycznych zakończy się jutro po południu. 

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół