• facebook
 • rss
 • To nic nie boli

  Justyna Jarosińska

  dodane 12.06.2016 18:15

  Od piątku w Lublinie trwała akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku organizowana przed fundację DKMS. Jej inicjatorami byli uczniowie i absolwenci Beaty Nowak, nauczycielki III LO im. Unii Lubelskiej, która choruje na mielofibrozę.

  W ciągu trzech dni w Lublinie zarejestrowało się prawie 1200 osób gotowych oddać swój szpik, by uratować komuś życie.

  - Ja czekałam właśnie na ten dzisiejszy finał, by się zarejestrować - mówi Jola Mroczka, jedna z inicjatorek akcji "Beata i Inni potrzebują twojej pomocy". 

  - To nic nie boli, trwa tylko chwilę, a satysfakcja jest ogromna - przyznaje. - Teraz czekam na telefon. My dziś dedykujemy tę akcję naszej „sorce”, ale mamy nadzieję, że uratujemy komuś życie - dodaje. 

  Akcja rejestracji potencjalnych dawców trwała od piątku i odbywała się w Tarasach Zamkowych i w Glerii Olimp. Dziś od godz. 10 rejestrację przeprowadzano w szkole pani Beaty Nowak w III LO im. Unii Lubelskiej. 

    Monika i Grzegorz Snarscy zarejestrowali się w III LO.
  Justyna Jarosińska /Foto Gość
   - Właśnie wyszliśmy z kościoła - mówią Monika i Grzegorz Snarscy, którzy do III LO dotarli przed godziną 14. - Spacerowaliśmy, gdy jedna pani nas zaczepiła i wręczyła ulotkę o akcji. Nie zastanawialiśmy się - mówią zgodnie małżonkowie. 

  Snarscy przekonują, że nie boją się ani procedury rejestracji ani samego ewentualnego pobrania szpiku.

  - Nie wiele wiemy o tym zabiegu, ale wszyscy mówią, że to nic strasznego, więc wierzymy, a jeśli dzięki temu moglibyśmy komuś uratować życie, to tym bardziej chcemy wziąć udział w akcji. 

  Beata Nowak jest polonistką w III LO im. Unii Lubelskiej. W styczniu tego roku dowiedziała się, że choruje na rzadki nowotwór związany z nieprawidłowym funkcjonowaniem szpiku kostnego.

  W wyzdrowieniu może pomóc tylko przeszczep szpiku. Niestety, nikt z rodziny Beaty nie może być dawcą, dlatego potrzebny jest niespokrewniony bliźniak genetyczny. Czy znajdzie się on wśród zarejestrowanych podczas trzydniowej akcji na Lubelszczyźnie oraz na Podkarpaciu i w Krakowie, okaże się za kilkanaście dni.

  Być może jednak dzięki akcji uczniów pani Beaty ktoś inny znajdzie swojego genetycznego bliźniaka. 

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół