• facebook
 • rss
 • Patetnty naukowców z UMCS

  UMCS

  dodane 07.10.2016 10:30

  Naukowcy z UMCS opatentowali preparaty, które mogą zmniejszyć użycie nawozów sztucznych stosowanych w uprawie roślin.

  Naukowcy z Zakładu Genetyki i Mikrobiologii UMCS opatentowali preparaty, które poprawiają wzrost i plonowanie roślin bobowatych (motylkowatych) wykorzystując zjawisko symbiotycznego wiązania azotu (czyli wiązania azotu atmosferycznego przez drobnoustroje współżyjące z roślinami). Branża rolnicza widzi w preparacie duży potencjał, ponieważ ma on na celu zwiększenie naturalnego, biologicznego nawożenia roślin funkcjonujących dzięki bakteriom glebowym. Stosowanie tego rodzaju bionawozu może także znacznie zmniejszyć poziom używanych na co dzień sztucznych nawozów azotowych.

  Bakterie glebowe (rizobia) produkujące związki zwane czynnikami Nod powodują powstawanie tzw. brodawek na korzeniach roślin motylkowatych. W ich wnętrzu rizobia przekształcają niedostępny dla roślin azot cząsteczkowy w przyswajalny azot amonowy. W środowisku naturalnym ilość docierających do roślin czynników Nod może być zbyt niska, ponieważ związki te ulegają w glebie dyfuzji oraz rozkładowi z udziałem różnych mikroorganizmów. Preparat zawierający w swoim składzie rizobiowe czynniki Nod powoduje zwiększenie liczby brodawek korzeniowych o 30-60%, a więc pozwala na istotne zwiększenie liczby bakterii obecnych w tkankach roślinnych, przez co znacząco poprawia zaopatrzenie roślin w związki azotowe.

  Opracowane preparaty nie zawierają żywych komórek bakteryjnych, dlatego stosowanie ich jest łatwiejsze niż używanie bionawozów zawierających rizobia. Podawanie preparatów można bardzo elastycznie dopasować do innych zabiegów agrotechnicznych, łącząc je np. z zaprawianiem nasion lub stosowaniem nawozów dolistnych na wczesnych etapach wzrostu roślin. Niezależnie od sposobu podania bionawozu pobudza on powstawanie merystemów (tkanki twórczej) korzeni oraz merystemów części nadziemnej, korzystnie wpływając na zaopatrzenie roślin w składniki pokarmowe (głównie azot), wodę, oraz na ich plonowanie.
  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: BIONAWÓZ, UMCS

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół