Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Europa potrzebuje ludzkiej reformy

Jak Jan Paweł II patrzył na Europę i współczesny świat i co mówił o człowieku można było się dowiedzieć podczas sympozjum "Jana Pawła II antropologiczne podstawy ładu społecznego".

Gościem spotkania był prof. Christoph Böhr niemiecki naukowiec zajmujący się myślą Karola Wojtyły redaktor książki pt. "Europa i jej antropologia polityczna. Człowiek jako droga historii - o filozofii Karola Wojtyły", której promocja miała miejsce w ramach sympozjum.

Spotkanie otworzył ks. prof. Stanisław Fel dziekan Wydziału Nauk Społecznych KUL podkreślając, że październik jest szczególnym miesiącem związanym z Janem Pawłem II, stąd szereg spotkań i dyskusji koncentrujących się wokół jego myśli i nauczania.

Zdaniem prelegentów dzisiejsza Europa jest w kryzysie i wymaga reformy.

- Co do tego nikt z polityków nie ma wątpliwości. Pytanie jednak brzmi: czym ta reforma będzie inspirowana? co będzie leżało u jej podstaw? Niestety w mojej ocenie reformatorzy czerpią inspirację z technokracji, stawiając ponad wszystko, także ponad człowieka, utrzymanie rzeczy i systemu. Dzisiejsze społeczeństwo utraciło spojrzenie antropologiczne, czyli takie w centrum którego stoi człowiek - mówił prof. Christoph Böhr.

Karol Wojtyła zawsze wskazywał na człowieka. To on ma być w centrum uwagi i dla jego dobra ma funkcjonować świat.

- Podkreślanie wagi człowieczeństwa w myśli filozoficznej Karola Wojtyły, a potem w nauczaniu Jana Pawła II ma szczególne znaczenie wynikające z jego własnych doświadczeń, kiedy to żyjąc w systemie komunistycznym, na co dzień widział, jak rzeczy, czy system stawiano nad człowiekiem. Osoba się nie liczyła, liczyło się przetrwanie systemu. To zaś wiadomo do czego prowadziło - mówił prof. Böhr.

Zaznaczał też, że myśl filozoficzna Wojtyły jest bardzo cenna także z powodu doświadczeń Wschodu i Zachodu.

- Polska ma to szczęście, czy w niektórych wypadkach nieszczęście, leżeć w centrum Europy pomiędzy dwoma głównymi bohaterami wielu rozgrywek politycznych. O ile dla historii Polski było to powodem wielu nieszczęść, o tyle dla filozofii i spojrzenia na otaczający świat było to bardzo szczęśliwe. Z jednej strony granica z Zachodem, z drugiej ze Wschodem sprawiała, że polscy filozofowie dostrzegali dwa płuca Europy, o których nauczał Jan Paweł II - podkreślał prof. Christoph Böhr.

Przyglądając się myśli antropologicznej Jana Pawła II podkreślano jej aktualność.

- To recepta na bolączki dzisiejszego świata, niestety zapomniana czy wręcz pomijana. Zawsze trzeba stawiać na człowieka, by możliwy był pokój i ład społeczny na świecie - podkreślali prelegenci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy